Polskie Towarzystwo Weksylologiczne powstało w 1992 roku. Wśród głównych statutowych zadań PTW jest pobudzanie weksylologicznych badań naukowych, rejestracja i dokumentacja zabytków weksylologicznych jako świadectwa kultury narodowej oraz dbałość o poprawność weksylologiczną i stylistyczną używanych współcześnie flag i sztandarów.
Celem Towarzystwa jest rozwijanie, pogłębianie i upowszechnianie badań z dziedziny weksylologii, jako nauki historycznej i społecznej, jak również z zakresu wszystkich innych nauk pozostających w związku z weksylologią, troska o rozwój sztuki weksylologicznej, oraz reprezentowanie i zrzeszanie ogółu polskich badaczy z wymienionych dziedzin i miłośników tych badań.
Początki polskiej weksylologii sięgają lat 60-tych XX w. W 1966 r. Andrzej Bebłowski powołał Komisję Weksylologiczną przy pracowniczym kole PTTK na Uniwersytecie Warszawskim. Polskie Towarzystwo Weksylologiczne zostało oficjalnie założone w 1992 r., a dwa lata później zostało oficjalnie zarejestrowane.
W 1995 r. PTW zostało członkiem Międzynarodowej Federacji Towarzystw Weksylologicznych - FIAV. Biało-czerwoną flagę towarzystwa prezentowaną w lewym górnym rogu naszej strony oraz poniżej zaprojektował już w 1975 r. pierwszy prezes PTW Andrzej Bebłowski we współpracy z dr Ottfriedem Neubeckerem - czołowym niemieckim weksylologiem i heraldykiem. Jest ona połączeniem polskich barw narodowych i litery W (weksylologia).
Wspólnota Heraldyczna Nova Heroldia, jako rola herbowa, zwana dalej Pierwszą Powszechną Otwartą Księgą Herbową jest pierwszą i jedyną heraldyczną instytucją w Polsce, która stwarza możliwości dokonania fundacji nowego jak też rejestracji istniejącego potwierdzonego herbu rodowego.
Wspólnota Heraldyczna Nova Heroldia, jako rola herbowa dokonuje rejestracji potwierdzonych herbów szlacheckich jak też fundacji nowych herbów, sprawdzonych na jednorazowość i niepowtarzalność, zaprojektowanych według zasad i reguł heraldycznych oraz zgodnie z treścią statutu założycielskiego roli herbowej Nova Heroldia. Rejestracja jest bezpłatna. Opłacie podlega jedynie wykonanie na życzenie ozdobnego listu herbowego jak też aktu rejestracyjnego. W przypadku weryfikacji nadesłanych własnych herbów lub poprawek w projektach proponowanych przez fundatora, czynności te zostaną przekazane współpracującym z rolą herbową heraldykom, którzy uzgadniają wysokość honorarium za zlecone prace. Nova Heroldia na życzenie może przyjąć wszelkie prace koordynacyjne związane z projektem, wykonaniem, sprawdzeniem na jednorazowość i niepowtarzalność oraz rejestracją nowego herbu rodowego.
Herby korporacji W związku z rosnącym zainteresowaniem ze strony przeróżnych organizacji i stowarzyszeń posiadaniem własnego znaku herbowego Nova Heroldia zajmuje się ich popularyzacją poprzez wykonywanie nowych projektów jak też ich rejestrację.
Flagi Dużym zainteresowaniem ze strony przeróżnych organizacji jak też stowarzyszeń rodzinnych jest posiadanie własnej flagi. Nova Heroldia zajmuje się wykonaniem projektów oraz ich rejestracją. Flagi takie wykonane są według wszelkich reguł heraldycznych jak też zasad weksylologii.
"Nova Heroldia" została założona jako prywatna firma przez heraldyka - amatora z wieloletnim doświadczeniem, pana Norberta Wacławczyka, w Jeleniej Górze, w roku 2005. Jednym z pierwszych stałych współpracowników został pan Andrzej Brzezina Winiarski herbu Trąby, amator heraldyk i plastyk, autor kilkunastu publikacji z dziedziny heraldyki. Kolejnym stałym współpracownikiem został pan Tomasz Steifer, artysta plastyk, heraldyk - amator, członek - założyciel Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, członek International Assotiation of Ameteur Heralds. Jednocześnie rosło grono współpracowników okazjonalnych, przyjaciół, partnerów i konsultantów, głównie heraldyków z Polski, Niemiec, Czech i Ukrainy. W roku 2009 przekształconą prywatną firmę w stowarzyszenie, przyjmując roboczą nazwę Polska Wspólnota Heraldyczna "Nova Heroldia".
Zjazd założycielski, wybór zarządu, przyjęcie statutu stowarzyszenia i przygotowanie dokumentów do oficjalnej rejestracji odbyło się 5 czerwca 2010 roku w Jeleniej Górze. Stowarzyszenie kontynuuje wszelkie prace firmy, zachowując ciągłość rejestracji herbów, wydawnictw i większości warunków rejestracji i fundacji herbów. Ponieważ stowarzyszenie prócz prac naukowych nad polską heraldyką, a zwłaszcza systemem blazonowania, pełni statutowo funkcje heroldii, a więc instytucji rejestrującej herby i badającej ich poprawność, zgodnie ze zwyczajami panującymi w tego typu urzędach, także prywatnych.
Flaga europejska, flaga Europy – flaga przyjęta przez Radę Europy, a później również przez Wspólnoty Europejskie i Unię Europejską. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych pentagramów na lazurowym tle. Autorem koncepcji flagi jest Arsène Heitz, zaś szczegółowy układ, proporcje i kolory zostały opracowane przez Paula M.G. Lévy'ego.
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej jest ogólnopolskim, samorządnym, trwałym stowarzyszeniem, które zrzesza Ochotnicze Straże Pożarne i inne osoby prawne w celu reprezentowania ich interesów oraz propagowania i realizacji celów statutowych.
Związek jest kontynuatorem chlubnych tradycji ruchu strażackiego wyrażających się w niesieniu bezinteresownej pomocy ludziom i służeniu Ojczyźnie.
Związek wykonuje zadania o charakterze użyteczności publicznej w zakresie ochrony przeciwpożarowej, wspiera różnorodne formy pracy kulturalno-oświatowej, popularyzuje dorobek historyczny ruchu strażackiego, rozwija działalność artystyczną i sportową w Ochotniczych Strażach Pożarnych.