7 października 1976 roku szwedzka sensacja muzyki pop ABBA złożyła historyczną wizytę w Polsce, nagrywając koncert dla popularnego programu telewizyjnego Studio 2. To rzadkie wydarzenie wprowadziło takie hity jak Tańcząca Królowa I Znając mnie, znając ciebie po raz pierwszy przed polską publicznością, co uczyniło go przełomowym momentem w historii polskiej muzyki. Wizyta miała miejsce w okresie napięć politycznych pod rządami Edwarda Gierka, a obecność zespołu ABBA wywarła głęboki wpływ kulturowy.
Warszawski koncert zespołu ABBA w 1976 r.: odzwierciedlenie tęsknoty kulturalnej Polski i wpływów Zachodu
Porównywalna jedynie z warszawskim koncertem The Rolling Stones w 1967 roku, wizyta zespołu ABBA odbiła się szerokim echem w społeczeństwie, odzwierciedlając nie tylko światowy sukces zespołu, ale także tęsknotę Polski za zachodnią kulturą. Znaczenie to uchwyciła książka Macieja Orańskiego pt. ABBA w Polscektóry bada szeroki wpływ wydarzenia na polską popkulturę. Książka jest pierwszą w Polsce obszerną relacją z pojedynczego wydarzenia muzycznego.
Dramatyczne wejście na klatkę schodową zespołu ABBA i Warszawskie przygody
Występ ABBY w Studio 2 zostało podkreślone dramatycznym wejściem, podczas którego Agnetha i Frida schodziły po wysokich schodach Tańcząca Królowamoment, który początkowo wywołał pewne wahanie ze względów bezpieczeństwa. Poza sceną zespół lubił zwiedzać Warszawę, zatrzymywać się w hotelu Forum (obecnie Novotel) i kontaktować się z fanami. Do niezapomnianych wydarzeń należały samotne zakupy Agnethy i spacer zespołu po Starym Mieście.
Koncert wyemitowano 13 listopada 1976 r., kiedy ulice polskich miast były niesamowicie puste, a miliony widzów go oglądały. Wizyta zespołu ABBA pozostaje kulturalnym kamieniem milowym, uwiecznionym w książce Orańskiego i wciąż ciepło wspominanym przez polskich fanów.