„Ciąg dalsze partnerstwo”, „Wsparcie Trumpa”, „Referendum na temat rządu Tuska”: amerykańskie media reagują na zwycięstwo Nawrockiego

„W ramach polskich wyborów prezydenckich i zwycięstwa Karola Nawrockiego, amerykańskie media po raz kolejny ujawniły wyraźne różnice w podejściu do polityki międzynarodowej – w dużej mierze ukształtowane przez ich ideologiczne skłonności”, ” Obserwuje Tomasz Winiarski, ekspert od spraw amerykańskich, w wywiadzie dla Niezalezna.pl.


Gratulacje dla Karola Nawrockiego, prezydenta-elekta Republiki Polski, należały z całego świata. Wśród tych, którzy ofiarowali swoje pochwały, był Matt Schlapp, przewodniczący American Conservative Union i Organizator CPAC.

„Zwycięstwo w Polsce Gratulacje dla prezydenta elekt Karol Nawrocki. CPAC miał zaszczyt być w bitwie”, ” Schlapp napisał na platformie mediów społecznościowych X.

Warto zauważyć, że Karol Nawrocki był jednym z głównych głośników w CPAC Poland, który odbył się 27 maja tego roku. Podczas swojego przemówienia podkreślił swoje zaangażowanie w zapewnienie, że Polska stała się wiodącym głosem w Unii Europejskiej w stosunkach transatlantyckich.

Polskie wybory prezydenckie zwróciły również znaczną uwagę w amerykańskiej prasie. Tomasz Winiarski, komentowanie Niezalezna.plpodkreśla, w jaki sposób różne media interpretowały wydarzenie inaczej w zależności od ich orientacji politycznej.

„W raportach o polskich wyborach prezydenckich i zwycięstwie Karola Nawrockiego amerykańskie media po raz kolejny ujawniły wyraźne rozbieżności w podejściu do spraw międzynarodowych, ukształtowanych przez ich preferencje ideologiczne” Winiarski Notes.

„Konserwatywne sklepy, takie jak Washington Examiner i New York Postpodszedł do tematu z ograniczeniem i opanowaniem ” dodaje.

„Ograniczyli się do faktycznych streszczeń wydarzeń, koncentrując się na kluczowych punktach: poparcie Donalda Trumpa przez Karol Nawrocki i przewidywana kontynuacja kierunku politycznego ustanowionego przez prezydenta Andrzeja Dudę – szczególnie w odniesieniu do bliskich więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi”.

„W przeciwieństwie do liberalnych mediów, nie szukali ideologicznych kontrowersji, ale zamiast tego przedstawili wybory jako naturalny krok w ewolucji politycznej, potencjalnie wzmacniając strategiczne partnerstwo Polski z USA” Kontynuuje.

Natomiast, liberalne i lewostronne sklepytakie jak The Washington Post I CNNWiniarski wyjaśnia silny nacisk na związek Nawrockiego z Donaldem Trumpem.

„Oprawili polskie wybory jako rodzaj referendum na temat administracji Donalda Tuska. CNN podkreślił również przeszłość Nawrockiego i zasugerowali, że jako prezydent prawdopodobnie wykorzystuje swoje uprawnienia – w tym weto – aby zablokować inicjatywy obecnego rządu”, ” Winiarski podsumowuje.