Od rozpoczęcia okresu ciszy wyborczej w całym kraju odnotowano 15 naruszeń, w większości w Internecie. „Każda sprawa jest dokładnie badana”, powiedział zastępca komisarza Iwony Kijowska z siedziby policji krajowej w sobotę.
Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę. Cisza wyborcza rozpoczęła się o północy w piątek i potrwa do 21:00 w niedzielę, po zakończeniu głosowania. W tym okresie zabroniono publikowania ankiet lub kampanii dla kandydatów.
Plakaty, które zostały postawione przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, nie muszą być usuwane. Jednak nie wolno jeździć pojazdami pokrytymi plakatami kampanii, chociaż takie pojazdy mogą pozostać zaparkowane. Kampania online jest również zabronione. Kampania wewnątrz ankietowych jest surowo zabronione – obejmuje to wyświetlanie symboli, obrazów, znaków lub haseł związanych z kandydatami lub komitetami wyborczymi.
Podczas ciszy wyborczej wyniki ankiety są zakazane. Naruszenie zakazu kampanii w tym okresie może spowodować grzywnę. Publikowanie sondaży w okresie ciszy podlega grzywny w zakresie od 500 000 PLN do 1 miliona PLN. Dotyczy to zarówno sondaży przedwyborczych przewidujących zachowanie wyborców lub wyniki wyborcze, a także sondaże wyjściowe przeprowadzone w dniu wyborów.
Narodowa Komisja Wyborcza podkreśla, że tylko organy ścigania i sądy mają uprawnienia do ustalenia, czy dany czyn stanowi naruszenie ciszy wyborczej. Wyborcy, którzy uważają, że zakaz został złamany, powinni zgłosić go bezpośrednio policji.