Grzyby na ratunek: Polski zwycięzca FameLab trafia do międzynarodowego finału

Doktor Marcelina Jureczko, zwyciężczyni 10. polskiego konkursu FameLab, będzie reprezentować kraj na międzynarodowym finale, który odbędzie się 29 listopada. Znana ze swoich wciągających prelekcji na temat biotechnologii środowiskowej pokaże, w jaki sposób grzyby mogą zwalczać zanieczyszczenia farmaceutyczne. W wydarzeniu, które odbędzie się online, wezmą udział finaliści z ośmiu krajów, w tym Austrii, Republiki Południowej Afryki i Wielkiej Brytanii.

Grzyby: mściciele natury

Prezentacja dr Jureczki pt „Grzyby – Avengersi noszący czapki zamiast peleryn superbohaterów” zgłębia swoje innowacyjne badania w zakresie ochrony środowiska. Współpracując z grzybami, stara się zaradzić szkodliwemu wpływowi środków farmaceutycznych na ekosystemy. Używając rekwizytów i wciągającego opowiadania historii, stara się zademonstrować siłę nauki, która jest czymś więcej niż tylko „magią”, łączącą rygor z kreatywnością.

Przygotowania do Etapu Globalnego

Aby udoskonalić swoją trzyminutową prezentację, dr Jureczko wzięła udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez ekspertkę w zakresie opowiadania historii, dr Annę Ploszajską. Choć przyznaje, że ma nerwy, jest optymistką, zwłaszcza że będzie prezentować się jako pierwsza, unikając porównań z innymi czołowymi uczestnikami.

FameLab, założony w 2005 roku w Cheltenham, stał się globalną platformą komunikacji naukowej. W wydarzeniu, w którym bierze udział ponad 40 000 uczestników na całym świecie, świętuje się zdolność młodych badaczy do udostępniania złożonej nauki. Oglądaj finałowy mecz na żywo w YouTube i kibicuj grzybiczemu superbohaterowi nauki!