Przedsiębiorstwa zbrojeniowe Hanwha zaprezentują swoje najnowocześniejsze rozwiązania obronne podczas 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2024 w Targach Kielce, które odbędą się od 3 do 6 września.
Podczas tegorocznych targów Team Hanwha zaprezentuje niezrównane możliwości okrętu podwodnego KSS-III, który został zaproponowany w ramach programu pozyskania okrętów podwodnych Orka Marynarki Wojennej RP, a także systemy obrony lądowej, takie jak samobieżna haubica K9 i wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa Chunmoo, które są obecnie na wyposażeniu Wojska Polskiego.
Hanwha Ocean prezentuje okręt podwodny KSS-III: zaawansowane możliwości i transfer technologii MRO dla Marynarki Wojennej RP
Zaprojektowany i zbudowany przez Hanwha Ocean, KSS-III jest najnowszym okrętem podwodnym z napędem dieslowsko-elektrycznym, który jest eksploatowany przez południowokoreańską marynarkę wojenną. Okręt podwodny jest uzbrojony w sześć wyrzutni torped kierowanych przewodowo, pocisków przeciwokrętowych, pocisków manewrujących i min mobilnych.
Ponadto klasa ta jest wyposażona w pionowe wyrzutnie montowane na kadłubie do konwencjonalnych pocisków balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych (SLBM). Dzięki systemowi napędu niezależnego od powietrza (AIP) i akumulatorom litowo-jonowym okręt podwodny może pozostawać zanurzony przez ponad trzy tygodnie. KSS-III udowodnił swoją skuteczność zarówno w płytkich wodach przybrzeżnych Morza Żółtego (Morza Zachodniego), płytszych niż Morze Bałtyckie.
Odpowiadając na ambicje Marynarki Wojennej RP dotyczące konserwacji i napraw okrętów podwodnych w kraju, Hanwha Ocean proponuje transfer technologii związanych z operacjami konserwacji, napraw i remontów okrętów podwodnych (MRO), zapewniając polskiemu przemysłowi i stoczniom możliwość niezależnego prowadzenia remontów, napraw i przeglądów okrętów podwodnych w przyszłości.
Hanwha Ocean przekaże Polsce technologie MRO dla okrętów podwodnych, zwiększając tym samym potencjał polskiej marynarki wojennej
Hanwha Ocean planuje przenieść technologie konserwacji, napraw i remontów okrętów podwodnych (MRO), pomagając polskiemu przemysłowi w niezależnym prowadzeniu operacji MRO w przyszłości. W tym celu Hanwha Ocean zorganizowała Industry Day w Gdańsku w maju, aby omówić szczegółowe plany z interesariuszami polskiego przemysłu dotyczące schematów transferu technologii MRO.
„KSS-III wzmocni potencjał odstraszania Marynarki Wojennej RP, a także przyczyni się do bezpieczeństwa i stabilności regionu” — powiedział Steve SK Jeong (emerytowany wiceadmirał marynarki ROK), wiceprezes Hanwha Ocean. „Przede wszystkim nasz program transferu technologii MRO jest prawdziwie korzystnym dla obu stron rozwiązaniem, które przyniesie korzyści ekonomiczne polskiemu przemysłowi”.
Hanwha Systems zaprezentuje zaawansowany system zarządzania walką morską i modułową platformę dowodzenia i kontroli 5G na Targach Kielce
Hanwha Systems zaprezentuje swój zaawansowany Naval Combat Management System łączący pokładowe uzbrojenie i czujniki w jeden system. Zintegrowany system bojowy przydziela również misje do każdego systemu uzbrojenia na podstawie informacji o wrogu zebranych przez pokładowe czujniki okrętowe, przeprowadzając walkę. System bojowy zamontowany na okręcie podwodnym KSS-III jest zdolny do obsługi wielu czujników i systemów, takich jak sonar, czujniki nieakustyczne, uzbrojenie i systemy komunikacyjne, aby zapewnić skuteczniejsze operacje podwodne.
Hanwha Systems zaprezentuje również platformę Modular Open Suit of Standard (MOSS), mobilny system łączności dowódczo-kontrolnej 5G, który można zainstalować na różnych typach pojazdów bojowych, takich jak czołgi podstawowe.
Hanwha Aerospace prezentuje Arion-SMET: najnowocześniejszy bezzałogowy pojazd naziemny zasilany sztuczną inteligencją na Targach Kielce
Opracowany przez Hanwha Aerospace, wielozadaniowy bezzałogowy pojazd naziemny Arion-SMET (UGV) zajmie centralne miejsce na stoisku Hanwha. Oparty na technologii sztucznej inteligencji, UGV może działać zdalnie lub autonomicznie, wykonując misje takie jak transport sprzętu i amunicji, ewakuacja rannych, poszukiwania i rozpoznanie oraz walka wręcz. Pojazd został doceniony za swoje technologiczne osiągnięcia, a w grudniu 2023 r. pomyślnie przeszedł testy porównawcze z US Marine Corps.
„Hanwha jest w pełni zaangażowana we współpracę z polskim rządem i siłami zbrojnymi jako najbardziej zaufany partner dla Polski” — powiedział Billy Boo-hwan Lee, prezes Hanwha Aerospace Europe w Warszawie. „Chcemy dalej rozszerzać zakres współpracy z polskim przemysłem w ramach nowych projektów, aby pomóc wzmocnić polski potencjał obronny i rozwój przemysłu”.
Aby uzyskać więcej informacji na temat najnowocześniejszych rozwiązań firmy Hanwha, odwiedzający mogą odwiedzić stoisko firmy Hanwha nr G-37 w Targach Kielce.