Kiedy dostrzec pierwszą gwiazdę w Wigilię? Niebiański przewodnik

W polskiej tradycji obiad wigilijny rozpoczyna się od zobaczenia pierwszej gwiazdy na wieczornym niebie. Jednak w niektórych przypadkach to nie gwiazda wyznacza ten wyjątkowy moment, ale raczej olśniewająca obecność planet. Oczekuje się, że w tym roku Wenus i Jowisz przejmą rolę symbolicznej „pierwszej gwiazdy”.

Kiedy patrzeć w górę

24 grudnia Słońce w Polsce zajdzie około 15:30, z niewielkimi różnicami regionalnymi. Około 30 minut później na zmierzchającym niebie zaczną pojawiać się najjaśniejsze punkty światła.

Planetarny występ

Ta Wigilia oferuje spektakularny niebiański pokaz. Wenus, najjaśniejsza planeta, będzie dominować nad południowo-zachodnim horyzontem. Wyżej i nieco na południe pojawi się Saturn, choć nieco później niż Wenus. Tymczasem na zachodzie i nad Wenus dostrzeżesz gwiazdę Altair, a za nią Vegę na tej samej linii wzroku.

Patrząc na wschód, Jowisz zajmie centralne miejsce z blaskiem dorównującym Wenus. Po jego lewej stronie nieco później wzejdzie gwiazda Capella, natomiast po prawej stronie zaświeci zabarwiony na pomarańczowo Aldebaran. W miarę zapadania się nocy kultowa konstelacja Oriona wzniesie się poniżej Jowisza, niosąc ze sobą Betelgezę i Rigel. O 18:00 Mars dołączy do niebiańskiej parady, a o 20:00 Syriusz – najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie – dokona wielkiego wejścia ponad horyzont.

Czeka Gwiaździsta Noc

Bez ingerencji światła Księżyca ta Wigilia zapewni zapierający dech w piersiach widok nieba – pod warunkiem, że pogoda będzie sprzyjać, a sztuczne oświetlenie zostanie ograniczone do minimum.

Pierwsza Gwiazda i Gwiazda Betlejemska

Tradycja „pierwszej gwiazdy” jest głęboko zakorzeniona w historii Gwiazdy Betlejemskiej, która według Biblii zaprowadziła Mędrców do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Na przestrzeni wieków ten obiekt niebieski stał się przyczyną różnych teorii astronomicznych. Choć w sztuce często przedstawiana jest jako kometa, mogła to być koniunkcja jasnych planet, a nawet supernowa.

Na przykład chińskie kroniki dokumentują kometę w roku 5 p.n.e., a w roku 7 p.n.e. miała miejsce rzadka potrójna koniunkcja Jowisza i Saturna. Historycy szacują, że narodziny Jezusa Chrystusa miały miejsce między 8 a 4 rokiem p.n.e., co zbiega się z tymi niebiańskimi wydarzeniami.

W tę Wigilię Bożego Narodzenia, spotykając się z bliskimi, poświęć chwilę na spojrzenie w nocne niebo. Niezależnie od tego, czy jest to Wenus, Jowisz, czy inny niebiański cud, który przykuwa Twoją uwagę, niech przypomni Ci o cudach i tradycji, które czynią ten sezon tak wyjątkowym.