„W ciągu zaledwie czterech miesięcy zgromadziłeś dodatkowe 121 miliardów PLN długu – jest to niewiarygodne. W ostatnim roku naszego rządu, kiedy nazywałeś nas„ lekkomyślnymi wydatkami ”, dług o zaledwie 107 miliardów PLN przez cały rok. W tym, że zależy to przez cały rok. Dystrybuje się o to, że DEBT rośnie o tematyce, że rośnie o tym, że db. Drastyczne tempo?
Przemawiając podczas dzisiejszej sesji pytań i odpowiedzi w Sejm, MP Zbigiew Kuźmiuk zakwestionował stan budżetu, który opisał jako niepokojący. Po pierwszych czterech miesiącach 2025 r. Deficyt wynosi 91,5 miliarda PLN, a przychody są zauważalnie niższe niż w tym momencie w tym roku.
„Gdyby wszystkie wydatki budżetowe miały zostać pokryte, deficyt może osiągnąć 130 miliardów PLN. Czy minister może powstrzymywać wydatki?” – zapytał Kuźmiuk.
Według wstępnych danych opublikowanych we wtorek przez Ministerstwo Finansów, dług skarbowy wyniósł około 1,7504 biliona PLN na koniec kwietnia 2025 r. – wzrost o 9,8 miliarda PLN w porównaniu do końca marca.
„W ciągu zaledwie czterech miesięcy stworzyłeś 121 miliardów PLN w nowym długu – to jest naprawdę zadziwiające. Podczas naszego ostatniego roku, kiedy oskarżyłeś nas o„ ekstrawagancję ”, dług wzrósł o zaledwie 107 miliardów PLN. Z długiem zgromadzonym w 2024 r. W tym wzrost do kwietnia 2025 r. Wynosi do 404 miliardów PLN. Toczy się: to, co dzieje się z finansami publicznymi dla Szybki, w tym Ring? pilot na pokładzie? ” PIS MP powtórzył.
Wszystko z powodu reformy władz lokalnych?
W odpowiedzi wiceminister finansów Jarozław Neneman argumentował, że porównanie w tym roku z poprzednim wprowadza w błąd z powodu poważnych zmian w finansowaniu rządów lokalnych.
„Znaczące fundusze zostały skierowane do jednostek samorządowych (LGU). System podziału przychodów i CIT zmienił się. Bez reformy LGU przychody na styczeń do kwietnia byłyby o 18,7 miliarda PLN. Jeśli spojrzymy na przeniesienia do LGU, zamiast 24 milionów PLN, przenieśliśmy 80 miliardów PLN w tym okresie”, wyjaśnił Neneman.
Zauważył również, że obligacje finansujące tarczą finansową są spłacane.
„Dług Polski pozostaje poniżej średniej europejskiej i niższy niż w kilku innych rozwiniętych gospodarkach” – dodał Neneman.