Lubelskie Centrum Onkologii jest pionierem terapii CAR-T w leczeniu nowotworów krwi, dając nadzieję pacjentom niereagującym na tradycyjne metody leczenia.
Oddział Hematologii i Transplantacji Komórek Macierzystych Centrum Onkologii w Lublinie ma rozpocząć przełomową terapię nowotworów krwi. Placówka ta jest pierwszym ośrodkiem nieakademickim w Polsce i jedynym na wschód od Wisły oferującym leczenie CAR-T, rewolucyjne podejście do pacjentów, którzy nie zareagowali na konwencjonalne terapie.
CAR-T: obiecująca terapia opornych nowotworów krwi
Terapia CAR-T polega na modyfikowaniu komórek odpornościowych pacjenta tak, aby atakowały i niszczyły komórki nowotworowe. To innowacyjne leczenie daje nadzieję pacjentom z zaawansowanymi nowotworami krwi, osiągając długoterminową remisję nawet w 50% przypadków. Wysoki koszt CAR-T, finansowanego w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – 1,8 mln zł na pacjenta, odzwierciedla złożoność produkcji tych „żywych leków”.
Lublin liderem terapii CAR-T
Ośrodek leczył już w badaniach klinicznych 14 pacjentów ze szpiczakiem mnogim, a teraz będzie poszerzał swoje usługi, zwiększając dostępność terapii CAR-T we wschodniej Polsce. Do leczenia wybrano dwóch młodych pacjentów z chłoniakiem.