Nasz kalendarz adwentowy 2024. Dzień 9: Msza św. adwentowa

Od 3 grudnia w kościołach całej Polski wierni mogą uczestniczyć w specjalnych mszach świętych, zwanych po polsku „Roratami”. Skąd wziął się ten zwyczaj? Dowiedzmy się.

Roraty (Msze poranne adwentowe – przyp. red.) to msze o Najświętszej Maryi Pannie, które zwyczajowo odprawiano o świcie. Nazwa pochodzi od pierwszego słowa pieśni śpiewanej na początku mszy: „Rorate coeli, desuper”. Polski tekst antyfony (pieśni na wejście) brzmi: „Spuśćcie z nieba rosę z nieba i niech obłoki spuszczą na sprawiedliwych”. Pieśń nawiązuje do proroctwa z Księgi Izajasza (45,8) i jest wyrazem oczekiwania na Mesjasza. Roraty to polski zwyczaj. Tradycja głosi, że zapoczątkowała ją św. Kinga, żona Bolesława Wstydliwego, a pierwsze wzmianki o odprawianiu Mszy św. pochodzą z XIII wieku.

Początkowo mszę odprawia się w ciemności, którą rozprasza jedynie światło porannej świecy ustawionej w pobliżu ołtarza oraz zapalone świece i latarnie przyniesione przez wiernych. Cały kościół rozświetla się dopiero po odśpiewaniu: „Chwała Bogu na wysokościach”. Roraty to jedyna Msza Święta w okresie Adwentu, podczas której śpiewany jest ten hymn. Mszę o poranku wyróżnia także kolor ornatów – w Adwencie kapłan nosi fiolet, natomiast podczas porannych Mszy adwentowych szaty są białe.

Wyświetl dziesięć postów na Instagramie

Poczta udostępniona przez Szkoły św. Tomasza z Akwinu (@akwinatadokwadratu)

Wyświetl dziesięć postów na Instagramie

Poczta udostępniona przez Szkoły św. Tomasza z Akwinu (@akwinatadokwadratu)