Niewiarygodne osiągnięcia w sądach: werdykt przewrócił się dla mężczyzny, który rzucił ośmiomiesięczne dziecko na ziemię

Mężczyzna, który rzucił ośmiomiesięczne dziecko na ziemię-wycofując poważne obrażenia-został pierwotnie skazany na osiem lat więzienia. Jednak Sąd Najwyższy uchylił ten werdykt, kwestionując status dwóch sędziów, którzy wcześniej orzekli w sprawie.

„We wtorek Sąd Najwyższy uchylił werdykt i odniósł sprawę z powrotem do Sądu Apelacyjnego w Biaałystok”, poinformowało biuro prasowe Sądu Najwyższego. W tym samym czasie sąd nakazał oskarżonego w areszcie tymczasowym.

Nadużył dziecka – teraz może się śmiać z sądu

Postępowanie wiąże się z zarzutami nadużyć – między kwietniem a maja 2022 r. – i próbę zabójstwa niemowlęcia. W tym czasie oskarżony mieszkał w wynajętym mieszkaniu w Bartoszyce (Voivodeship Warmian-Mazurian) ze swoim partnerem i jej kilkoma miesięcznym synem. Czasami matka opuściła dziecko pod jego opieką.

Według śledczych, 6 maja 2022 r., Podczas jednej takiej nieobecności, wówczas-dwupiesięczny ośmiomiesięczny chłopiec został wyrzucony na podłogę z wielką siłą, co spowodowało bardzo poważne, zagrażające życiu obrażenia głowy. Prokuratorzy argumentowali, że ustanowiono próbę zabójstwa przeprowadzonego z „ostatecznym zamiarem” i odpowiednio złożyli zarzuty.

W grudniu 2023 r. Sąd regionalny w Olsztyn uznał pozwanego winnego spowodowania poważnego obrażeń dziecka – choć nie próbnego zabójstwa – i skazał go na osiem lat więzienia. Kazano mu również zapłacić PLN 80 000 (około 80 000 Złoty) w częściowym odszkodowaniu. Trybunał skazał go dalej za fizyczne nadużywanie niemowlęcia poprzez pobicie i szorstkie obchodzenie się.

W czerwcu ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Biaałystok rozważył apelacje z obu stron. Prokuratura dążyła do surowszego wyroku 25 -letnim więzienia, podczas gdy obrona zwróciła się o uniewinnienie za zarzut nadużycia, lżejsze wyrok spowodowany obrażeniami i znacznie zmniejszoną kwotę rekompensaty.

Ostatecznie Sąd Apelacyjny odrzucił oba apelacje jako bezpodstawne i dokonał jedynie niewielkiej korekty do opisu przestępstwa. Utrzymał to ocenę prawną pierwszego sądu, że chociaż sprawca użył wielkiej siły, nie wzrósł do poziomu zabicia; Zamiast tego został sklasyfikowany jako powodujący ciężkie obrażenia ciała.

Wątpliwe terminy sądowe

Sąd Najwyższy podjął apelację do kaskasu złożonego przez adwokata, który argumentował, że sąd drugiej instancji-panel apelacyjny w BIAJSTOK-został „niewłaściwie ustanowiony”. W szczególności obrona zacytowała nominację dwóch sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa (KRS), której nie uznają niektórych segmentów społeczności prawnej. Przeglądając te nominacje, Sąd Najwyższy zaakceptował dokumenty związane z nominacjami sędziów zgodnie z ustawą o KRS w 2017 r. W ramach dowodów.

Po unieważnieniu wyroku w sprawie tego, co nazywa „ścisłym gruntem apelacyjnym”, Sąd Najwyższy – działający na podstawie wniosku prokuratora – uporządkował zatrzymanie pozwanego na trzy miesiące. Po odłożeniu wyroku drugiej instancji decyzja sądu regionalnego Olsztyn po raz kolejny nie jest ostateczna.