Według badania Warszaw Enterprise Institute (Wei) siedemdziesiąt cztery procent ankietowanych biegunów jest przeciwne wprowadzeniu euro jako waluty krajowej. Kobiety i starsi respondenci byli częściej przeciwni.
Według wyników ankiety większy odsetek słupów przeciwstawia się przejściu z Załoty na euro. Siedemdziesiąt cztery procent respondentów było przeciwnych zmianom, a 26 procent to poparło. Opozycja była bardziej powszechna wśród kobiet (80 procent). Pod względem wieku grupa 55+ stanowiła największy udział przeciwników (32 procent), a następnie osoby poniżej 34 roku życia (24 procent).
Wśród respondentów, którzy ogłosili pozytywne podejście do Unii Europejskiej, 49 procent faworyzowało przejście na euro, podczas gdy wśród tych, którzy są krytyczni wobec UE, „praktycznie wszyscy byli przeciw zmianie waluty”. Autorzy badania zauważyli również, że poglądy polityczne silnie wpłynęły na opinie na temat przyjęcia euro w Polsce: 52 procent zwolenników platformy obywatelskiej (PO) chciało przejść na euro, w porównaniu z zaledwie 8 procentami zwolenników prawa i sprawiedliwości (PIS).
Uczestnicy zostali również zapytani o potencjalne korzyści z przyjęcia euro. Najczęściej cytowanymi zaletami były eliminacja ryzyka wymiany walut (22 procent) i łatwiejsze rozliczenia międzynarodowe dla firm (18 procent). Trzecią najczęstszą odpowiedzią była większa stabilność ekonomiczna (13 procent). „Zarówno eliminacja ryzyka wymiany walut, jak i większa stabilność ekonomiczna były znacznie częściej wskazywane przez mężczyzn” – zauważyli autorzy.
Badanie pokazuje, że prawie połowa biegunów (49 procent) nie widzi żadnych korzyści na przejście na euro. W tej grupie 56 procent to kobiety, a 41 procent to mężczyźni.
Jeśli chodzi o negatywne konsekwencje przyjęcia Polski, większość respondentów (51 procent) wskazała na podwyżki cen i spadek standardu życia – 59 procent wśród kobiet i 43 procent wśród mężczyzn. Drugą najczęściej wymienioną wadą był żal z powodu utraty własnej waluty Polski (26 procent). Tymczasem 16 procent ankietowanych (20 procent mężczyzn i 12 procent kobiet) nie odnotowało negatywnych konsekwencji w przyjęciu euro.
Badanie zostało przeprowadzone na konferencji Wei – Warszaw Enterprise Institute w związku z konferencją „Złote lata: przyszłość pieniędzy w Polsce”. Został przeprowadzony na ogólnopolskim panelu wyborczym ariadyny z losowo-kwotą próbką 11109 biegunów w wieku 18 lat i starszych. Kwota została określona zgodnie z reprezentacją w populacji według płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania. Badania odbyły się w dniach 8–10 marca 2025 r., Przy użyciu metody CAWI (komputerowy wywiad Web).