Według raportu „Billionaire Census 2024” przygotowanego przez firmę Altrata Nowy Jork w dalszym ciągu króluje jako światowa stolica miliarderów, w której mieszka imponująca liczba 144 miliarderów. Liczba ta oznacza wzrost o dziewięć w porównaniu z rokiem poprzednim, umacniając pozycję miasta w czołówce.
W skali globalnej populacja miliarderów wzrosła w ciągu ostatniego roku o 4%, osiągając rekordową liczbę 3323 osób, a ich łączny majątek wzrósł o 9% do 12,1 biliona dolarów.
Drugie miejsce zajmuje Hongkong z liczbą 107 miliarderów, pomimo utraty pięciu w porównaniu z 2023 r. Inne ważne miasta to San Francisco (87) i Londyn (78), a w każdym z nich przybyło trzech nowych miliarderów. Pierwszą piątkę zamyka Moskwa z 77 miliarderami, zyskując tylko jednego nowego członka.
Wyzwania gospodarcze stojące przed Chinami spowodowały jednak spadek populacji miliarderów w Pekinie, Shenzhen, Hangzhou i Hongkongu. Tymczasem Los Angeles wykorzystało tę zmianę, dodając do swojego składu pięciu miliarderów i wspinając się na szóste miejsce z 62 mieszkańcami ultrabogatego klubu. Pekin, tracąc dwóch miliarderów, zajmuje obecnie siódme miejsce z 60.
Indie odnotowały najszybszy wzrost liczby miliarderów – wzrost o 15,9%. W kraju żyje 304 miliarderów, z czego 40 mieszka w Bombaju, co podkreśla rosnące wpływy gospodarcze kraju.
Wraz ze wzrostem światowej populacji miliarderów Nowy Jork pozostaje symbolem możliwości i akumulacji bogactwa, umacniając swój status światowego epicentrum bogactwa.