Polska wyłączona z kluczowych zasobów rozwoju sztucznej inteligencji
Decyzja USA o ograniczeniu eksportu procesorów graficznych do niektórych krajów, w tym do Polski, grozi spowolnieniem postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji w kraju. Procesory graficzne są niezbędne w badaniach nad sztuczną inteligencją, a to posunięcie może sprawić, że Polska będzie miała trudności z konkurowaniem w opracowywaniu najnowocześniejszych technologii, takich jak superinteligencja.
Obawy ekspertów dotyczące skutków długoterminowych
Profesor Piotr Sankowski ostrzega, że jeśli te ograniczenia będą się utrzymywać, zdolność Polski do innowacji w zakresie sztucznej inteligencji zostanie poważnie ograniczona. „Ryzykujemy nieodwracalne zaległości” – stwierdził, podkreślając znaczenie dostępu do zaawansowanych zasobów obliczeniowych.
Nagła degradacja Polski
Ken Glueck z Oracle ujawnił, że Polska i Szwajcaria zostały usunięte ze statusu Tier 1 na krótko przed ostatecznym wprowadzeniem ograniczeń eksportowych. Fundacja Informatyki i Innowacji (ITIF) skrytykowała to posunięcie, zwracając uwagę na wcześniejsze umieszczenie Polski w gronie krajów z najwyższej półki.
Stawką jest globalna konkurencja
Wraz z kształtowaniem przyszłości przez sztuczną inteligencję wykluczenie Polski może mieć trwałe konsekwencje, potencjalnie marginalizując kraj w globalnym wyścigu o dominację AI.