Polska Akademia Nauk planuje utworzenie amerykańskiego ośrodka badawczego w celu wspierania dyplomacji naukowej i zacieśniania współpracy akademickiej między Polską a Ameryką.
Polska Akademia Nauk (PAN) w ramach swojej strategii międzynarodowego zasięgu planuje utworzenie centrum badawczego w Stanach Zjednoczonych. Celem tej placówki jest promocja polskiej nauki, wspieranie partnerstw akademickich i wzmacnianie współpracy naukowej pomiędzy Polską a USA
PAN obsługuje obecnie sześć stacji międzynarodowych, ale nie jest obecny w USA – liderze w dziedzinie badań i rozwoju. Zdaniem Prezesa PAN prof. Marka Konarzewskiego inicjatywa ma zapełnić tę lukę i wzmocnić rolę Polski w światowym dyskursie naukowym.
Kluczowe znaczenie ma zapewnienie wsparcia rządu, w dyskusjach uczestniczy polskie Ministerstwo Nauki i Spraw Zagranicznych. Potencjalne lokalizacje to Boston lub Kalifornia, co odzwierciedla ich znaczenie w badaniach. Centrum ma być ośrodkiem reprezentowania całego polskiego środowiska naukowego.
Centrum pragnie także zwiększać globalną świadomość na temat polskiej historii i kultury, w odpowiedzi na wezwania ekspertów, takich jak historyk Norman Davies, do większego międzynarodowego zaangażowania akademickiego.