Ponad 700 amerykańskich dyplomatów potępionych USAID w liście do Rubio

Setki dyplomatów z Departamentu Stanu USA i Agencja Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (USAID) protestują przeciwko rozwiązaniu agencji. Zwrócili się do listu w tej sprawie do Sekretarza Stanu Marco Rubio.

Przeciwnicy tych planów twierdzą, że demontaż USAID podważa przywództwo i bezpieczeństwo USA, pozostawiając próżnię do wypełnienia przez Chiny i Rosję.

Według ponad 700 sygnatariuszy listu decyzja administracji Trumpa 20 stycznia o zamrożeniu prawie wszystkich zagranicznych pomocy zagraża również amerykańskim dyplomatom. Jednocześnie naraża życie milionów ludzi za granicą, którzy polegają na pomocy w USA.

„Decyzja o zamrożeniu i zakończeniu umów o pomocy zagranicznej oraz przydzielonych korzyści zagraża naszym partnerstwom z kluczowymi sojusznikami, podważa zaufanie i stwarza przeciwnikom możliwości rozszerzenia ich wpływu”, stwierdza dokument.

Prezydent Donald Trump, wdrażając program „Ameryki First”, nakazał 90-dniowe zawieszenie całej pomocy zagranicznej. Zatrzymał także operacje USAID na całym świecie, zagrażając zapisaniu żywności i pomocy medycznej, jednocześnie tworząc chaos w globalnych wysiłkach humanitarnych.

„Zamrożenie pomocy ratującej życie spowodowało już nieodwracalne szkody i cierpienie milionów ludzi na całym świecie. (…) Pomoc zagraniczna nie jest organizacją charytatywną. Jest to strategiczne narzędzie, które stabilizuje regiony, zapobiega konfliktom i promuje interesy USA ”, argumentuj autorów listu.

Reuters zauważył, że w roku podatkowym w 2023 r. Stany Zjednoczone zapewniły 72 miliardy dolarów pomocy na całym świecie. Obejmuje to wsparcie dla zdrowia kobiet w strefach konfliktu, dostęp do czystej wody, leczenie HIV/AIDS, bezpieczeństwo energetyczne i inicjatywy antykorupcyjne. Administracja postanowiła wyeliminować finansowanie 5800 różnych projektów o wartości 54 miliardów dolarów.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w środę odmówił zablokowania Waszyngtonu od dokonywania płatności organizacjom pomocy zagranicznej za pracę, którą już ukończyli. W ten sposób utrzymał orzeczenie sądu niższej instancji, które nakazało natychmiastowe wypłaty płatności na rzecz kontrahentów.