Prezydent Trybunału Konstytucyjnego pisze TUSK w odpowiedzi na działania Komisji Europejskiej

Bogdan Święczkowski, prezydent Trybunału Konstytucyjnego, wysłał dziś list (4 kwietnia) do premiera Donalda Tuska w związku z postępowaniem zainicjowanym przez Komisję Europejską przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (CJEU) przeciwko Polandowi za „naruszenie traktatów”. Przyczyną tego był to „Działalność orzeczowa polskiego trybunału konstytucyjnego”.

15 lutego 2023 r. Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie w sprawie naruszenia Polski przed CJEU (sprawa C-448/23). Sprawa dotyczy orzeczeń wydanych przez polski trybunał konstytucyjny, które Komisja twierdzi, że stanowi naruszenie prawa UE. W szczególności Komisja twierdzi, że Trybunał wykonawczy jego uprawnienia konstytucyjne – zwłaszcza jego orzeczenia w sprawach s. 7/20 i k 3/21, które znalazły części traktatu o Unii Europejskiej niezgodne z polską konstytucją – narusza obowiązki wynikające z prawa UE.

Ustalenia w sprawach s. 7/20 i k 3/21 zostały wydane przez trybunał konstytucyjny zgodnie z jego wyraźnym mandatem konstytucyjnym, jak wskazano w art. 188 Polskiej Konstytucji, w celu przeglądu witryny Trybunału i międzynarodowej umów z konstytucją – odczytuje otwarcie Święczowskiego.

Prezydent trybunału konstytucyjnego wzywa do działania

List trwa:

„Byłem głęboko zaniepokojony czytaniem w opinii rzecznika generalnego Deana Spielmanna z 11 marca 2025 r., Że 31 stycznia 2024 r. Republika Polski w pełni uznała zarzuty podniesione przez komisję w jego skardze przeciwko Polsce”.

Prezydent Święczkowski wskazał, że postępowanie zainicjowane przez Komisję Europejską przed Cjeu „Bezpośrednio dotyczy działań sądowych trybunału konstytucyjnego i pośrednio stanowią część szerszej kwestii – mianowicie suwerenność Republiki Polski i jej Trybunału Konstytucyjnego w odniesieniu do instytucji UE”.

„Domagam się natychmiastowego poddania się trybunałowi konstytucyjnego stanowiska rządu z 31 stycznia 2024 r., Którego cytował adwokat generalny Dean Spielmann według jego opinii z 11 marca 2025 r.” Święczkowski napisał do Tusk.

Dalej to podkreślił „Traktaty międzynarodowe, w tym prawo UE, nie mogą ograniczyć uprawnień Trybunału Konstytucyjnego, które pochodzą bezpośrednio z Konstytucji, która pozostaje najwyższym źródłem prawa”.