Śmierć 66-letniej Barbara Skrzypek, wieloletniej współpracowniczej Partii Prawa i Sprawiedliwości (PIS), po wielogodzinnym przesłuchaniu przez prokuratora Ewa Wrzoseka, powoduje rosnące międzynarodowe kontrowersje. Znany portal analizy konserwatywnej Europejski konserwatysta, opisując tę szokującą sprawę, wskazuje na autorytarne tendencje władz polskich, które pod pozorem przestrzegania praworządności niszczą przeciwników politycznych. Tytuł artykułu nie ma wątpliwości: „Prześladowany na śmierć? Witamy w Polsce Tuska”
Napisane przez Álvaro Peñas – dziennikarza specjalizującego się w sprawach środkowych i wschodnich Europy – artykuł zapoznaje europejskich czytelników z najnowszymi dramatycznymi wydarzeniami w Polsce. Historia Barbary Skrzypek, która zmarła trzy dni po wyczerpującym przesłuchaniu w sprawie tak zwanego skandalu „dwóch wież”, staje się, zdaniem autora symbolem „totalitarnego dryfu” rządu Donalda Tuska. Według europejskiego konserwatywnego, autorytarne działania obecnej administracji, takie jak zamknięcie mediów lub uwięzienie posłów opozycyjnych, podważają narrację obrony rządów prawa, tak chętnie promowanej przez Brukselę.
Peñas podkreśla, że przypadek Skrzypek nie jest incydentem odizolowanym, ale częścią szerszego trendu w Polsce:
„Od czasu dojścia do władzy polski rząd kierowany przez Donalda Tuska podjął szereg środków przeciwko konserwatywnej opozycji, które prawie nie są zgodne z próbą przepisy prawa, które Bruksela twierdzi, że tak bardzo broni”.
Według Peñasa, Skrzypek, który od dziesięcioleci poparł Jarozław Kaczyński, został wezwany 12 marca za przesłuchanie w związku z ponownym domniemanym skandalem w latach 2018–2019. Jej prawnik, Krzeysztof Gotkowicz, nie mógł uczestniczyć, pomimo podkreślenia „złego stanu zdrowia klienta i stresu spowodowanego zeznaniem”. Prokurator Ewa Wrzosek doszedł do wniosku, że „te problemy zdrowotne nie były wystarczające, aby przerwać postępowanie”. Po prawie pięciu godzinach Skrzypek miał trudności z oddychaniem i zmarł w sobotni wieczór. Prokuratura Warszawska utrzymuje, że jej śmierć nastąpiła „nastąpiła we wczesnych godzinach 15 marca w mieszkaniu, w obecności członka rodziny”, a lekarz rejestruje „nagłą śmierć nieznanej przyczyny”, wyjaśnia europejski konserwatysta.
Autor opisuje, w jaki sposób kręgi PIS zareagowały na tragedię, a także na wyjaśnienia przedstawione przez prokuraturę.
Europejski konserwatystka podkreśla również polityczne zaangażowanie prokuratora Wrzoseka-od uczestnictwa w marcu anty-PIS w 2023 r. Do jej powiązań z platformą obywatelską-podnosząc pytania o bezstronność prokuratury. W portalu zauważa, że prezydent AndrzeJ Duda zażądał wyjaśnienia.