Do końca 2024 r. Dług Polski przekroczył 2,1 bln PLN. Eksperci brzmią alarm – jest to najwyższy poziom w historii trzeciej republiki polskiej i symbol głębokiego kryzysu w finansach publicznych, który mógłby zagrozić stabilności państwa. Rząd milczy, ale dane są jasne: Polska dryfuje w kierunku niekontrolowanego deficytu.
Dług Polski przekracza 2,1 bln PLN do końca 2024
Po raz pierwszy w historii dług publiczny w Polsce – obchodząc zarówno samorządy centralne, jak i lokalne – zasłaniał próg 2,1 bln PLN. Według dr Roberta M. Staniszewskiego z University of Warszaw, Polska stała się najszybszym krajem w Europie w Europie. To nie są tylko liczby – są poważnym ostrzeżeniem.
„Dług przekracza już 57% PKB. Chociaż jest nadal niższy niż w USA, najbardziej alarmującym aspektem jest jego szybki wzrost” Komentarze Dr Staniszewski.
Załamanie budżetu – dane pozostawiają wątpliwości
Według wykresu opublikowanego przez eksperta deficyt budżetowy w 2024 r. Osiągnął bezprecedensowy poziom – i 2025 może być jeszcze gorsze. Planowane wydatki przekraczają przychody o setki miliardów PLN. Dane obejmujące lata 2000–2025 pokazują skalę wzrostu długu publicznego.
Portal „SUBEKTYWNIE O FINANSACH” donosi to „Każdy obywatel polski nosi teraz ponad 55 000 PLN w długach publicznych”. Autorzy ostrzegają: Jest to problem systemowy, który tylko się pogłędzi.
Czas na refleksję
W obliczu rosnącego kryzysu w finansach publicznych warto zapytać: kto jest odpowiedzialny za tę sytuację i jakie działania naprawcze są możliwe?
„Brak prawdziwej debaty na temat deficytu jest niepokojący. Dług jest nie tylko problemem dla przyszłych pokoleń – jest to problem dla teraźniejszości” Dodaje dr Staniszewski.