Rozwój szybkiego Internetu w Polsce wspiera bezpieczeństwo publiczne, rozwój lokalny i wzrost gospodarczy na obszarach miejskich i wiejskich.
Mieszkańcy, firmy i samorządy miejskie i wiejskie w całej Polsce w coraz większym stopniu korzystają z szybkich i stabilnych łączy internetowych. „Rozbudowa infrastruktury sieci telekomunikacyjnych i mobilnych jest niezbędna dla bezpieczeństwa publicznego i sprawnego funkcjonowania państwa” – mówi Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji. Niezawodny Internet wspiera reagowanie w sytuacjach kryzysowych, usługi online, pracę zdalną i e-learning, a wszystko to jest integralną częścią codziennego życia.
Wspieranie Rozwoju Lokalnego i Innowacji
Infrastruktura telekomunikacyjna, traktowana priorytetowo w krajowych strategiach cyfryzacji, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich. Inwestycje ukierunkowane na obszary pozbawione szybkiego internetu („białe plamy”) przynoszą szersze korzyści społecznościom lokalnym. Zdaniem Witolda Tomaszewskiego, pełniącego obowiązki rzecznika Urzędu Komunikacji Elektronicznej, infrastruktura telekomunikacyjna, podobnie jak zaopatrzenie w energię elektryczną czy wodę, ma kluczowe znaczenie, wpływając na wartość nieruchomości i rozwój społeczności.
Zwiększanie konkurencyjności gospodarczej i cyfrowej
Zobowiązania w ramach aukcji częstotliwości 5G, których celem jest zapewnienie 99% zasięgu przy prędkości 95 Mb/s, sprzyjają konkurencji, ograniczają wykluczenie cyfrowe i napędzają wzrost gospodarczy. Wysokiej jakości łączność zachęca przedsiębiorstwa do inwestowania nawet w mniej zurbanizowanych regionach, zwiększając ogólną konkurencyjność kraju.