Według ekonomistów Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w ciągu ostatniego roku znacząco wzrosła liczba pracowników zagranicznych w Polsce. W kwietniu 2024 r. cudzoziemcy stanowili 4,2% wszystkich pracowników w kraju, co oznacza wzrost o 5,8% rok do roku do 630 900 pracowników. Najwięcej pracowników cudzoziemskich było zatrudnionych w przemyśle, stanowiąc 20% ogółu pracowników zagranicznych.
Pomimo ogólnego spadku zatrudnienia w kraju o 0,4%, które na koniec kwietnia wyniosło 15,09 mln osób, rosnąca liczba pracowników zagranicznych pomogła złagodzić większy spadek. Rok wcześniej cudzoziemcy stanowili zaledwie 3,9% siły roboczej.
Większość pracowników zagranicznych (84%) jest zatrudniona w pięciu kluczowych sektorach, w tym w przemyśle wytwórczym i transporcie. Choć wielu z nich wykonuje prace wymagające niższych kwalifikacji, coraz większa liczba, zwłaszcza w branży IT, jest zatrudniana na stanowiskach wymagających wyższych kwalifikacji, takich jak analitycy komputerowi i programiści. W kwietniu 2024 r. liczba zagranicznych pracowników IT osiągnęła 51 600, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Wzrost zatrudnienia zagranicznego podkreśla znaczenie pracowników migrujących w utrzymaniu kluczowych sektorów polskiej gospodarki, przy czym najwyższy wzrost zaobserwowano w branżach takich jak IT, produkcja, hotelarstwo i handel detaliczny.