Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w niedzielę w Rzymie podczas swojego przyjęcia Bracia Włoch (FdI) festiwalu, że zapowiedzi amerykańskiej administracji dotyczące ograniczenia jej zaangażowania w Europie są momentem pobudki dla kontynentu. Zdaniem Meloniego konieczne jest wzmocnienie dialogu ze Stanami Zjednoczonymi na równych zasadach.
Przemawiając na zakończenie festiwalu Atreju odbywającego się w rzymskim Zamku Świętego Anioła, włoski premier powiedział: „Alarm został podniesiony, ponieważ prezydent Donald Trump stanowczo stwierdził, że Stany Zjednoczone zamierzają wycofać się ze swojego zaangażowania w Europie i że Europejczycy muszą się bronić. To znaczy: dzień dobry, Europo. Przez 80 lat oddawaliśmy im nasze bezpieczeństwo, myśląc, że taki dzień nigdy nie nadejdzie i że będzie on bezpłatny” powiedziała.
Dodała to „Zawsze powtarzam, że wolność ma swoją cenę, a my, w przeciwieństwie do innych, nigdy nie lubiliśmy zewnętrznej ingerencji z jakiejkolwiek strony. Zawsze woleliśmy kosztowną wolność od bardzo kosztownej i wygodnej niewoli” – podkreśliła.
Oznajmiła to „konieczne jest wzmocnienie dialogu ze Stanami Zjednoczonymi na równych zasadach, a nie na zasadzie podporządkowania” dodając to „Europa jest żywą cywilizacją”.
„Europa to żywa cywilizacja”
Zapewniała również, że „Od pierwszego dnia wspieraliśmy Ukrainę i nadal będziemy ją wspierać, aby chronić także nasze bezpieczeństwo narodowe i walczyć o pokój” – dodał. powiedziała.
„Pokoju nie buduje się piosenkami Johna Lennona, ale poprzez odstraszanie” stwierdził premier Włoch.
To także powiedział szef rządu „Chcemy zbudować poważny kraj, także ze środków z UE Unia Europejska.”
Zauważyła, że Włochy, które wcześniej znajdowały się na samym dole, jeśli chodzi o wydatkowanie środków unijnych, obecnie znajdują się w czołówce.
Meloni to oświadczył „Europa nie jest w upadku. To żywa cywilizacja, która wciąż ma swoją misję” i dodał to „Nie pozwolimy, aby stało się to karykaturą”.
Premier zauważył, że trzy lata temu, kiedy centroprawica doszła do władzy we Włoszech, nagłówki międzynarodowej prasy brzmiał: „Europa drży, Meloni zagraża europejskiej stabilności” natomiast teraz, jak dodała, Brytyjczyków „Financial Times”. pisze, „Europa powinna uczyć się od Włoch”.
Nazwa rocznika Bracia Włoch festiwal – Atreju – nawiązuje do imienia wojownika z powieści Michaela Ende Niekończąca się historia.
Gościem wydarzenia był prezes Zarządu Europejska Partia Konserwatystów i Reformatorów (EKR)były premier Mateusz Morawiecki.