Amerykański widz w rządzie Tuska i eskalacja aresztowań politycznych w Polsce

Seria kontrowersyjnych aresztowań

W swoim artykule O’Shea wymienia aresztowania osób związanych z Partią Prawa i Sprawiedliwości (PIS), które wywołały głębokie zaniepokojenie na Zachodzie:

  • Dariusz Matecki, członek parlamentu (marzec 2025): Został zatrzymany na ulicach Warszawy po dobrowolnym wyrzeczeniu się odporności parlamentarnej w drodze do prokuratury. Rząd oskarża go o uzyskanie nielegalnych dochodów podczas poprzedniej kadencji parlamentarnej. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia.
  • Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości (grudzień 2024): Otrzymał azyl na Węgrzech po tym, jak polska policja bezskutecznie próbowała go zatrzymać w klasztorze dominikańskiego. Romowski twierdzi, że biorąc pod uwagę obecną sytuację, w Polsce nie ma gwarancji uczciwej procesu. Ministerstwo Sprawiedliwości oskarża go o nieprawidłowości finansowe w zakresie wykorzystania funduszy publicznych.
  • Ks. Michał Olszewski, SCJ (marzec 2024): Został aresztowany w dramatycznych okolicznościach przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Jego fundacja, która otrzymała fundusze od Ministerstwa Sprawiedliwości w celu ustanowienia centrum ofiar przemocy, jest oskarżona o rozwój części funduszy do niezwiązanych celów. Raporty sugerują, że traktowanie kapłana podczas jego aresztowania i zatrzymania wywołało poważne obawy dotyczące naruszeń praw człowieka.
  • Mariusz Kamiński, były minister spraw wewnętrznych i Maciej Wąsik, były wiceminister spraw wewnętrznych (styczeń 2024): Zostali aresztowani w pałacu prezydenckim, pomimo poprzednich ułaskawień przyznanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Sąd skazał ich na dwa lata więzienia za nadużycie władzy. Kamiński ogłosił się więźniem politycznym i zainicjował strajk głodowy.

Poza tymi głośnymi sprawami istnieją doniesienia o dziesiątkach innych postępowań sądowych przeciwko osobom publicznym i organizacjom konserwatywnym sympatycznym dla poprzedniego rządu, zauważa O’Shea.

Obietnice odpowiedzialności i konsekwencji politycznych

Podczas kampanii wyborczej w 2023 r. Koalicja obywatelska, kierowana przez Donalda Tuska, zobowiązała się, że „naruszenia konstytucji i praworządności zostaną szybko zwrócone i ścigane”. Ogłoszono plany przyniesienia byłego premiera Mateusza Morawicy i obecnego prezydenta Andrzeja Dudą przed Trybunałem państwowym, a także przeprowadzić „niezależne, depolityczne dochodzenie” przeciwko przywódcy PIS, Jarozławowi Kaczyńskiemu, pisze O’Shea.

„Termin Dudy kończy się tej wiosny, kiedy Polska przeprowadzi (prawdopodobny) dwupoziomowy konkurs na wybranie nowego prezydenta. Chociaż rząd TUSK rutynowo lekceważył potęgi konstytucyjne Dudy, a autorytet nieustępliwych sędziów, zwycięstwo prorządowej burmistrza Warszawy Rafała Trzaskającego pociągnęło za sobą gumkę dla kumpli i potencjalnych sądów z Kangaroo dla zawartych wybitnych postaci opozycyjnych ”, byłoby objęte wybitnymi postaciami opozycyjnymi”,

O’Shea podkreśla.

Sytuacja w Polsce, szczególnie sposób, w jaki rząd traktuje przeciwników politycznych, staje się coraz bardziej niepokojący i wymaga międzynarodowej kontroli, aby zapewnić przestrzeganie zasad demokratycznych i praworządności, podsumowuje dziennikarz.

Przeczytaj cały artykuł na temat amerykańskiego widza: Polska nadal aresztuje przeciwników politycznych. Totalitarne ekscesy rządu TUSK uzasadniają międzynarodową uwagę