Polska straż graniczna przyjmuje migrantów na terytorium niemieckim – oficjalnie potwierdzone

. Niezależna Portal informacyjny potwierdził z polskim strażnikiem granicznym, że otrzymali migrantów na terytorium niemieckim i transportowali ich do Polski. Dzieje się tak w czasie, gdy rząd TUSK twierdzi, że sprzeciwia się paktowi migracyjnemu UE i krótko po tym, jak Poles protestował w Słubice przeciwko takim praktykom.

Przyjęcie współpracy z Niemcami

Niezależna zapytał, czy polscy oficerowie strażnicy granicznej kiedykolwiek przyjęli migrantów na terytorium niemieckim i przetransportowali ich do Polski. Jeśli tak, portal zapytał, ile razy to się wydarzyło, kto to autoryzował i zgodnie z jaką procedurą.

Rzecznik strażnika granicznego potwierdził:

„Cudzoziemców przeniesionych do Polski przez władze niemieckie na podstawie umów Dublin i traktatów readmisji są otrzymywani przez funkcjonariuszy wyznaczonych lokalizacji po obu stronach granicy, w tym wspólne wyposażenie polsko-niemieckie, z których niektóre znajdują się po niemieckiej stronie granicy”.

Według strażnika granicznego działanie tych wspólnych obiektów wynika z projektu pilotażowego zainicjowanego 1 marca 2012 r. Przez niemiecką federalną dyrekcję policji w Berlinie i Pirnie, we współpracy z oddziałem Naddrazańskim Polskiego Gwardii granicznej. Podstawą prawną tej współpracy jest „porozumienie między rządem Republiki Polski a rządem Republiki Federalnej Niemiec w sprawie współpracy między policją, granicą i służbami celnymi”, podpisane 15 maja 2014 r.

Przeniesienie migrantów

Zgodnie z umowami dwustronnymi powołano wspólne polskie obiekty graniczne w Ludwigsdorf, Świcko, Pomellen i Tuplice. Funkcjonariusze w tych obiektach są przede wszystkim odpowiedzialne za monitorowanie przepływów migracji przez granicę polskiego-niemieckiego i wspólnie zapobiegając przestępstwom i przestępstwom. Prowadzą wspólne patrole obszarów przygranicznych i, jak się okazuje, przenoszą również migrantów do siebie po obu stronach granicy.

Według informacji przekazanych Niezależna, od stycznia 2024 r. Do stycznia 2025 r. Stacja graniczna Szczeciny otrzymała 260 migrantów na podstawie umów readmisji i rozporządzenia Dublina III.

„Od początku roku skala przelewów w naszym obszarze znacznie wzrosła, ale jest zbyt wcześnie, aby zapewnić precyzyjne statystyki” stwierdził straż graniczna.

Tymczasem między 1 stycznia 2024 r. Do 31 stycznia 2025 r. Oficerowie z jednostki strażniczej nadzanińskim otrzymali 507 migrantów na podstawie tych samych umów.