„Niech ten dzień wspomnień dla ofiar masakry Katyn zjednoczy nas – pole – w refleksji na temat ceny wolności. Ta„ Armia Shadows ”wciąż stoi u żołnierzy Republiki. Chwała i honor dla bohaterów!” Prezydent AndrzeJ Duda napisał w 85. rocznicę masakry Katyn. Podkreślił, że przez dziesięciolecia komuniści systematycznie walczyli o stłumienie prawdy o Katyn i że sprawcy tego przestępstwa nigdy nie zostali ukarani.
Dzień wspomnień dla ofiar masakry Katyn
13 kwietnia przypada na dzień pamięci dla ofiar masakry Katyn. Upamiętanie z 85. rocznicy przestępstwa rozpoczęły się wczesna niedziela.
„Prawie 22 000 oficerów, urzędników, lekarzy, nauczycieli – elity narodu – było brutalnie zamordowane przez Sowietów. Ich jedyną„ przestępczością ”była lojalność wobec Polski”, napisał prezydent Andrzej Duda na platformie X.
Podkreślił, że przez dziesięciolecia komuniści systematycznie tłumili prawdę o Katyn, a sprawcy nigdy nie zostali postawione przed sądem.
„Zdając hołd zamordowanym, czczamy ich uczciwość, wytrwałość i patriotyzm. Niech ten dzień wspomnień o ofiarach masakry Katyn zjednoczy nas – Kole – w refleksji na temat ceny wolności. Ta armia cieni” wciąż stoi u boku żołnierzy Republiki. Chwarz i honorowanie Heroes! ” Prezydent zakończył.
W niedzielę w Warszawie odbywają się centralne obchody 85. rocznicy masakry Katyn, zorganizowanej przez Office for War Veterans i Ofiary Ucisku, Federację rodzin Katyn i Muzeum Armii Polskiej wraz z Muzeum Katyn. Premier Donald Tusk i marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska będzie wśród uczestników.
O 15.00 rozpocznie się 18. marsz Katyn marszu cieni, przechodząc przez centrum Warszawy. Wyruszy z dawnego miejsca Muzeum Polskiego Armii (3 Jerozolumski Avenue), przy czym uczestniczy około 350 rekonstrukcji. Jest to hołd dla 22 000 polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. W Katyn i innych miejscach egzekucyjnych.
Prezydent Duda zaznaczy rocznicę w Krakowie, gdzie położy wieniec na Katyn Cross na placu Adama Studzińskim.
Podejmując decyzję Sejmu (Parlament Polski niższej Polski), 2025 będzie rok polskich bohaterów z Katyn, Mednoye, Charkov i Bykivnia.
5 marca 1940 r. Radziecki biuro polityczne Centralnego Komitetu Komunistycznej Partii All-Union (bolszewicy) postanowił wykonać polskich więźniów, które odbyły się w obozach w Kozelsk, Starobilsk i Ostashkov, a także Polaków uwięzionych przez NKVD w obszarach przedprzewodowych wschodnich prowincji wschodniej części Polandii i Kyivów. Rezultatem była masakra Katyn, w której funkcjonariusze NKVD stracili około 22 000 polskich obywateli, w tym prawie 15 000 polskich armii i policjantów stanowych.