Joanna Kulig, urodzona 24 czerwca 1982 roku w Krynicy-Zdroju, stała się jedną z najbardziej znanych polskich aktorek swojego pokolenia. Znana ze swojego niezwykłego talentu aktorskiego i wokalnego Kulig urzeka publiczność na dużym ekranie, w telewizji i na scenie. Dzięki dwóm Polskim Nagrodom Filmowym (Orły) i Europejskiej Nagrodzie Filmowej jej gwiazda wciąż rośnie w kraju i za granicą.
Korzenie w muzyce i teatrze
Joanna Kulig wychowała się w małej wsi Muszynka koło Krynicy-Zdroju, gdzie jej talenty artystyczne rozwinęły się najpierw poprzez śpiew w chórze kościelnym i naukę gry na fortepianie, kończąc ostatecznie Państwową Szkołę Muzyczną w Krynicy-Zdroju ze specjalizacją w grze na fortepianie. Edukację muzyczną kontynuowała w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karłowicza w Krakowie, specjalizacja śpiew solowy, a następnie rozpoczęła swoją przygodę teatralną w Państwowej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom z zakresu wokalno-estradowego. Te mocne podstawy zarówno muzyczne, jak i aktorskie wywarły głęboki wpływ na jej zdolność do podejmowania ról wymagających głębokiej ekspresji emocjonalnej i muzykalności.
Najważniejsze momenty w karierze
Pierwszy kontakt Kulig ze sławą nastąpił w 1998 roku, kiedy wygrała odcinek popularnego polskiego talent show Szansa na sukces wykonując utwór Grzegorza Turnaua Między ciszą a ciszą. Jej debiut teatralny miał miejsce jeszcze w czasie studiów, grając Hermię Sen nocy letniej w prestiżowym Starym Teatrze w Krakowie.
Przełomowe i uznane występy
Przełomem w twórczości Kulig była rola Alicji w filmie Małgorzaty Szumowskiej Sponsorowanie (2011), za który otrzymała Polską Nagrodę Filmową dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Dzięki temu występowi stała się fascynującym talentem zdolnym do portretowania złożonych, wielowymiarowych postaci.
Jej międzynarodowy profil wzrósł dzięki niewielkiej roli w Jaś i Małgosia: Łowcy czarownic (2013), ale była to jej główna rola w filmie Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna (Zimna wojna2018), dzięki któremu zyskała światowe uznanie. Wcielając się w Zulę Lichoń, kobietę niezwykle niezależną i pełną pasji, Kulig stworzyła oszałamiającą kreację, która przyniosła jej Polską Nagrodę Filmową dla najlepszej aktorki oraz prestiżową Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej aktorki. Film był trzykrotnie nominowany do Oscara, dzięki czemu Kulig znalazł się w centrum uwagi międzynarodowej. Zadebiutowała także w amerykańskim filmie w komedii romantycznej z 2023 roku Przyszła do mnie.
Globalne uznanie i wsparcie
W 2022 roku Kulig zasiadała w jury sekcji „Un Sure Regard” na Festiwalu Filmowym w Cannes, jeszcze bardziej umacniając swoje wpływy w branży filmowej. Jej wkład wykracza poza aktorstwo; w 2023 roku została odznaczona Medalem Świętego Brata Alberta za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.
Jej uznanie wciąż rosło, gdy w styczniu 2024 roku Kulig została oficjalnie przyjęta na członka Akademii Sztuki i Nauki Filmowej, co było zaszczytem odzwierciedlającym jej znaczący wpływ na światowe kino.