„Jesteśmy świadkami pełzającego zamachu stanu. Do łamania prawa dochodzi na różnych płaszczyznach, począwszy od mediów, a skończywszy na późniejszych wydarzeniach naznaczonych rażącym naruszeniem prawa, w tym czynach przestępczych popełnionych w celu uzyskania korzyści politycznych dla sprawujących władzę, a także korzyści materialnych dla osób zajmujących lukratywne stanowiska i zadania ważne dla obozu rządzącego” – powiedział w wywiadzie dla TV Republika Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości. „To szereg przestępstw, których częścią jest naruszenie konstytucyjnych wolności profesora Pogonowskiego” – dodał Ziobro.
‼️ Ruszamy @RepublikaTV ‼️
Reżim liberalno-lewicowy, na którego czele stoi @donaldtusk były przewodniczący Rady Europejskiej, zatrzymał byłego szefa ABW, najważniejszej polskiej agencji wywiadowczej, a obecnego członka zarządu Narodowego Banku Polskiego.
📍Ekskluzywny materiał filmowy ze strony… pic.twitter.com/j8NjxNIVIn
— michal.rachon (@michalrachon) 2 grudnia 2024 r
Dziś rano władze pojawiły się w mieszkaniu byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotra Pogonowskiego i go zatrzymały. Zostanie on siłą postawiony przed nielegalnie działającą Komisją Pegaza.
We wrześniu 2024 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że działalność Komisji Pegaza jest niezgodna z konstytucją. Zdaniem Trybunału Sejm przyjął uchwałę „niewłaściwie ukonstytuowaną”, gdyż uniemożliwiała ona Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi wykonywanie obowiązków parlamentarnych. Pogonowski, powołując się na orzeczenie Trybunału, trzykrotnie nie stawił się przed komisją. Jednak w listopadzie Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem sędzi Beaty Najjar zignorował decyzję Trybunału Konstytucyjnego i nakazał aresztowanie Pogonowskiego i przymusowe stawienie się przed komisją.
Kontrowersje wokół sędziego Najjara
Beata Najjar została prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie w sierpniu 2024 r. Odwołana wcześniej przez Ziobrę ze stanowiska wiceprezesa ds. karnych, była jedyną kandydatką popieraną przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów tego sądu.
Zapytany o zwolnienie Najjara Ziobro bronił swojej decyzji, stwierdzając:
Ziobro skrytykował późniejsze zmiany dokonane przez Adama Bodnara, zarzucając mu bezprawne odwołanie kierownictwa zarówno Sądu Okręgowego, jak i Apelacyjnego w Warszawie. Według Ziobry działania Bodnara miały na celu przejęcie przez „naszych sędziów” kluczowych stanowisk kierowniczych w sądownictwie, zapewniając w ten sposób kontrolę nad krytycznymi sprawami.
Ziobro: Zatrzymanie Pogonowskiego to przestępstwo
Ziobro określił zatrzymanie Piotra Pogonowskiego jako nie tylko bezprawne, ale i karalne, twierdząc, że osoby odpowiedzialne, w tym sędziowie, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.
Ziobro podkreślił, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 10 września jest wiążące i niepodważalne.
Obawy dotyczące niezależności sądów
Ziobro zwrócił także uwagę na kwestie niezawisłości sędziowskiej, wskazując na zarzuty manipulacji przy wyborze sędziów do spraw drażliwych politycznie.
Na zakończenie Ziobro powtórzył swoje stwierdzenie: