Niemieccy funkcjonariusze policji nie stacjonują na stałe w Polsce, ale – z udziałem polskich oficerów – biorą udział we wspólnych patrolach w naszym kraju. Przekażą także migrantów polscy strażnik granicznej. Wprowadzone są wspólne jednostki działające po obu stronach granicy.
Niedawno w mediach społecznościowych opublikowano wideo przedstawiające niemiecki samochód policyjny jadący ulicami Gubin. Materiał filmowy zagranicznych oficerów na polskich ulicach wywołał obawy publiczne.
Jak poinformowała portal Nieleżna.pl, poinformował portal Niezależna.pl, nie stacjonuje niemieckich policjantów – przed lub czasowo – w prowincjach dolnych lub Lubuskie.
Jednak funkcjonariusze policji w Lubuskie ściśle współpracują ze swoimi niemieckimi odpowiednikami, na przykład w ramach wspólnych patroli w Gubin/Guben, transgraniczne dążenia i w Pols-Niemiec Centrum współpracy granic, policji i celnych w Świcko.
W zachodniej prowincji Pomorskiej nie ma również starych niemieckich oficerów. Również w tym obszarze przeprowadzane są wspólne patrole złożone z polskich i niemieckich oficerów. Policja okręgowa w Gryfino (współpracująca z Brandenburgiem), policją (miasto) i siedziby policji miejskiej w Świnoujście (współpracują z policją z regionu Mecklenburg-Vorpommern). Tylko w 2024 r. Odbyło się 71 takich wspólnych patroli.
Współpraca rozwija się-1 czerwca 2024 r. Miejska siedziba policji w Świnoujście i komisariat policji w Heringsdorf (Mecklenburg-Vorpommern) założył wspólny zespół policji polscy. Jednostka ta składa się z sześciu oficerów (trzech z Polski i trzech z Niemiec), którzy codziennie służą w mieście i gminie Świnoujście, a także na wyspie używanych, na zasadzie ciągłej.
Straż graniczna przejmuje migrantów
Zgodnie z umowami do readmisji i rozporządzeniem w Dublinie III, to polski straż graniczny zajmuje opiekę nad migrantami od niemieckiej policji.
Polscy funkcjonariusze strażnicy granicznej współpracują z niemiecką policją federalną na terytorium polskim w oparciu o porozumienie między rządem Republiki Polski a rządem Republiki Federalnej Niemiec w sprawie współpracy między policją, granicą i służbami celnymi z 2014 r.
Na stanowisku strażniczym granicznym Szczecyny znajduje się wspólny zakład polsko-niemiecki z siedzibą w Pomellen. Obejmuje zarówno polskich oficerów strażników granicznych z Szczeciny, jak i niemieckich oficerów z federalnej inspekcji policji w Pasewalk.
Jak ta współpraca działa w praktyce? Poprosiliśmy morską jednostkę strażnika granicznego, która jest odpowiedzialna za 169-kilometrowy odcinek granicy lądowej z Niemcami.
„Wspólne patrole są przeprowadzane zarówno na terytorium polskim, jak i niemieckim. Jednak pozostałe wymienione poniżej zadania są wykonywane po stronie niemieckiej, ponieważ wspomniany wspólny obiekt znajduje się w niemieckim budynku federalnego komisariatu policji w byłym przejściu granicznym Kołbaskowo/Pomellen, ”
powiedział oficer prasowy dowódcy jednostki strażniczej morskiej.
Podobna sytuacja istnieje w innych częściach granicy polsko-niemieckiej. W obszarze odpowiedzialności jednostki strażnika granicznego Nadrzyńskiego istnieją obecnie trzy wspólne obiekty strażników granicznych polsko-niemieckich: w Świrekto, Tuplicach i Ludwigsdorf-operowanie na stanowisku granicznym ZGOZELEC-gdzie oficerowie z zarówno Nadodrzeńskiego, jak i straży granicznej i Niemiecka policja prowadzi wspólne patrole.
Wyniki współpracy
Portal Niezalezna.pl wcześniej zgłosił statystyki dostarczone przez dwie jednostki strażników granicznych odpowiedzialnych za granicę polsko-niemieckiego.
Od stycznia 2024 r. Do stycznia 2025 r. Funkcjonariusze z Granicy granicznej Szczeciny zaakceptowali opiekę 260 osób przeniesionych na podstawie umów readmisji i rozporządzenia Dublina III.
„W naszym obszarze liczba ta znacznie wzrosła od Nowego Roku, ale jest za wcześnie, aby podać dokładne dane”
Powiedzieli nam.
Jednostka graniczna Nadodrzańskiego odnotowała jeszcze wyższe udokumentowane numery transferu. Zgodnie z informacjami od 1 stycznia 2024 r. Do 31 stycznia 2025 r. Funkcjonariusze przyjęli 507 osób przeniesionych na podstawie umów readmission i Dublin III.
Dla porównania Włochy zaakceptowały tylko czterech z kilku tysięcy uchodźców powróconych przez Niemcy w 2024 r.
Infrastruktura na miejscu
Następnie występują sytuacje, w których niemiecka policja „zrzuca” migrantów w nieautoryzowany sposób. Władze niemieckie chcą przyspieszyć deportacje. 1 marca otwiera się placówka dla takich osób w Eisenhüttenstadt w pobliżu polskiej granicy.
Usługi polskie i niemieckie są gotowe. Centra integracyjne dla obcokrajowców zbliżają się do ukończenia w Polsce. Tylko w Mazowii będzie sześć takich centrów, które zostaną otwarte w 2025 r. Do 2029 r. 105 milionów PLN zostanie przeznaczone na te obiekty w tej jednej prowincji.