Jesień astronomiczna: rozpoczyna się przejście na krótsze dni

Pomimo utrzymującego się letniego ciepła w większości Polski, jesień szybko się zbliża. Podczas gdy wciąż możemy cieszyć się przyjemnymi temperaturami, natura już zaczęła sygnalizować zmianę pory roku. Najbardziej oczywisty znak? Krótsze dni i dłuższe noce, zachód słońca następuje teraz około 18:40. Ten trend utrzyma się aż do przesilenia zimowego, kiedy to półkula północna doświadczy najdłuższej nocy i najkrótszego dnia w roku.

Równonoc jesienna: kluczowy kamień milowy sygnalizujący początek astronomicznej jesieni

Ale zanim tam dotrzemy, czeka nas kolejny ważny kamień milowy – równonoc jesienna, oznaczająca oficjalny początek astronomicznej jesieni. Wydarzenie to ma miejsce między 21 a 24 września na półkuli północnej, a to wtedy, gdy nachylenie Ziemi powoduje, że promienie słoneczne padają bezpośrednio na równik. W tym roku równonoc nastąpi 22 września dokładnie o 14:43 (UTC/GMT +2h). Od tego momentu półkula południowa będzie otrzymywać więcej światła słonecznego niż półkula północna przez następne sześć miesięcy, co zwiastuje nadejście chłodniejszych dni.

Jesień astronomiczna i kalendarzowa rozpoczyna się 23 września, oznaczając zmianę pór roku

Co ciekawe, w tym roku pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej jesieni przypadnie 23 września. Choć równonoc jesienna co roku nieznacznie się przesuwa, kalendarzowy początek jesieni jest stały i zawsze przypada 23 września, a kończy się 21 grudnia, kiedy to oficjalnie rozpoczyna się zima.

Zmiana pór roku niesie ze sobą również koniec czasu letniego. W 2024 roku zegarki zostaną cofnięte o godzinę w nocy z 26 na 27 października, z 3:00 rano na 2:00 rano (UTC/GMT +2h), co da nam dodatkową godzinę snu. Oznacza to jednak również wcześniejsze zachody słońca i jeszcze krótsze dni.