Czy Komisja planuje interwencję w sprawie łamania praworządności przez obecny rząd w Polsce, który odmawia m.in. prawa dostępu do informacji dziennikarzom TV Republika? – pyta w zapytaniu do Komisji Europejskiej poseł PiS Maciej Wąsik. W rozmowie z niezalezna.pl przyznaje, że czeka na odpowiedź Komisarza ds. Sprawiedliwości.
W obronie Telewizji Republika zapytanie do Komisji Europejskiej skierował poseł Prawa i Sprawiedliwości Maciej Wąsik.
Twierdzi, że „rząd Donalda Tuska narusza prawa niezależnych mediów”.
I dalej: „Jedna z największych stacji telewizyjnych w Polsce – TV Republika jest uporczywie niedopuszczana do udziału w konferencjach prasowych obecnego rządu. Ogranicza to krytykę i wolność mediów”.
Pyta:
Czy Komisja zamierza podjąć działania w związku z łamaniem praworządności przez obecny rząd w Polsce, który m.in. odmawia dziennikarzom TV Republika prawa dostępu do informacji, nie zezwalając im na udział w rządowych konferencjach prasowych?
Czy wszystkie decyzje polityczne rządu Donalda Tuska i Koalicji 13 Grudnia, które naruszają zapisy Konstytucji RP, w szczególności zasadę wolności i pluralizmu mediów oraz swobodnego dostępu do informacji, zostaną wzięte pod uwagę przez Komisje przy tworzeniu kolejnego raportu o stanie praworządności za rok 2024?
„Wysłałem zapytanie wczoraj” – potwierdza Wąsik w rozmowie z niezalezna.pl.
„Czekamy na odpowiedź Komisarza ds. Sprawiedliwości. To właśnie w ostatniej kadencji oskarżono nas o naruszenie wolności mediów, uzasadniając to m.in. aresztowaniem „niezależnego dziennikarza” Pawła Rubcowa” – wspomina.
I dalej:
„Mam nadzieję, że ktoś w Komisji Europejskiej usłyszy, co dzieje się w Polsce. Być może usłyszą to również posłowie do PE. Nie liczę na to, że nagle przybędzie Komisja Wenecka pod przewodnictwem Very Jourovej, która będzie przesłuchiwać Tuska. Mam nadzieję, że duża część wprowadzonych w błąd europejskich polityków zda sobie sprawę, że rzeczywistość w Polsce wygląda zupełnie inaczej, niż była tam przedstawiana”.
Zgodnie z art. 2 Prawa prasowego organy państwowe zgodnie z Konstytucją RP stwarzają prasie warunki niezbędne do wykonywania jej funkcji i zadań, umożliwiając także działalność redakcjom zróżnicowanych pod względem programu, zakresu tematycznego i prezentowanych postaw gazet i czasopism. Zgodnie z art. 1 tej ustawy prasa korzysta z wolności słowa i realizuje prawo obywateli do rzetelnej informacji, jawności życia publicznego oraz społecznej kontroli i krytyki.”