Kościół ostrzega: Chaos polityczny w Polsce zagraża demokracji

Arcybiskup Jozaf Kupny, zastępca przewodniczącego konferencji polskich biskupów, wyraził głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją polityczną w Polsce, ostrzegając, że naród stoi na krawędzi znaczącego kryzysu instytucjonalnego. W wywiadzie dla katolickiej Agencji Informacji (KAI) podkreślił destrukcyjne konsekwencje konfliktu politycznego i wezwał do odpowiedzialności władzy. Podkreślił, że Kościół nie milczy w obliczu zagrożeń dla demokracji i praworządności.

„Stoimy w obliczu chaosu instytucjonalnego”

To stwierdzenie jest ważną interwencją Kościoła, który ostatnio był mniej głośny w sprawach społeczno-politycznych. Obserwując obecną sytuację w Polsce, arcybiskup Kupny nie ukrywa swojego niepokoju. Jego zdaniem konflikt polityczny osiągnął poziom, który mógłby zagrozić stabilności państwa i podważyć fundamenty demokracji.

„Nie możemy dziś zignorować skali i konsekwencji naszego konfliktu politycznego, który zagraża instytucjonalnemu chaosowi w państwie polskim”, ostrzega duchowny.

Arcybiskup podkreśla, że ​​Kościół nie milczy, gdy konflikty w życiu publicznym osiągną poziom, który może zagrozić istnienia państwa, a gdy władze przestają szanować kluczowe instytucje.

„W obliczu pogłębiającego się kryzysu państwowego, podobnie jak w poprzednich latach, Kościół wezwie klasę polityczną do ich zmysłów i powtórzy, że autentyczna demokracja jest możliwa tylko w stanie rządzonym przez prawo”, stwierdził hierarch w wywiadzie .

Zatem Kościół po raz kolejny przypomina, że ​​praworządność i stabilność instytucjonalna są kluczowe dla funkcjonowania demokracji. Według arcybiskupa Kupny’ego obecna sytuacja, w której u władzy podważają istnienie i legalność kolejnych instytucji, prowadzi do niebezpiecznej erozji autorytetu państwa w oczach obywateli.

Kościół nie jest aktorem politycznym, ale…

Arcybiskup Kupny podkreśla, że ​​Kościół nie zamierza angażować się w rywalizację polityczną; Jednak jego misją jest wskazanie problemów fundamentalnych dla społeczeństwa i państwa.

„Kościół nie jest ani aktorem politycznym, ani nawet politycznym tankiem. Jego rolą nie jest uczestnictwo w sporach politycznych ani przeglądanie działań jednej strony lub drugiej w konflikcie politycznym (…). Kościół, kierowany misją i nauczaniem społecznym, chce patrzeć dalej i głębiej, wskazując na najważniejsze kwestie moralne i społeczne ” – podsumował.

Kościół, jak przypomina Metropolitan of Wrocław, jest również powołany do przyniesienia nadziei społeczeństwu. Pomimo trudnej sytuacji politycznej arcybiskup podkreśla, że ​​nie możemy zapominać o pozytywnych aspektach polskiej rzeczywistości i osiągnięciach ostatnich dziesięcioleci.

Władza nie może rządzić z pozycji siły

Hierarcha nie pozostawia złudzeń – Polska wchodzi w okres rosnącego chaosu i zamiast prób rozwiązania problemów widzimy eskalację napięć i konfrontacyjny styl zarządzania.

„Niszczycielska natura konfliktu społecznego w Polsce jest wyraźnie widoczna. Oprócz głębokiego podziału politycznego, często przecinającego nawet polskich rodzin, i języka wrogości w debacie publicznej, dziś widzimy również pogłębiający chaos w instytucjach państwowych ”, zauważa arcybiskup.

Duchowód zwraca uwagę, że osoby u władzy, zamiast skupiać się na rozwiązywaniu problemów, koncentrują się na rachunkach politycznych, co prowadzi do dalszej destabilizacji.

„Dzisiaj widzimy, jak władze koncentrują się na rozstrzyganiu wyników z ich poprzednikami oraz odtworzającymi i utrwalając najgorsze wzorce konfliktu politycznego” – zauważa.

Arcybiskup Kupny wzywa do refleksji i powrotu do dialogu, podkreślając, że tylko poprzez wzajemny szacunek i zrozumienie można pokonać obecny kryzys.

„Musimy powrócić do dialogu, wzajemnego szacunku, zrozumienia, że ​​wspólne dobro jest ważniejsze niż indywidualne ambicje i interesy polityczne”, odwołuje się.

Słowa arcybiskupa są wyraźnym sygnałem, że Kościół jest świadomy powagi sytuacji i jest gotowy odgrywać aktywną rolę w poszukiwaniu rozwiązań obecnego kryzysu.

„Kościół nie pozostanie obojętny na los naszej ojczyzny. Będziemy nadal wzywać odpowiedzialność, dialog i poszanowanie zasad demokracji i praworządności ” – oświadcza.

W obliczu pogłębiającego się kryzysu politycznego głos Kościoła może stać się ważnym czynnikiem w procesie odbudowy zaufania społecznego i stabilizowania państwa.