Tradycja wykonywania szopek narodziła się we Włoszech, a konkretnie w Asyżu, gdzie św. Franciszek z okazji Wigilii zorganizował w 1223 roku pierwszą na świecie żywą szopkę.
Umieszczono go w Greccio, w grocie niedaleko klasztoru. Przedstawiała naturalnej wielkości żłób, zwierzęta i ludzi odgrywających role Świętej Rodziny. W ten sposób św. Franciszek pragnął przybliżyć ludziom tajemnicę Narodzenia Chrystusa. Początkowo budowano je w klasztorach franciszkańskich, jednak z czasem tradycja rozprzestrzeniła się na cały świat.
Wśród współczesnych szopek znajdziemy zarówno szopki z tradycyjnymi figurami, ruchome instalacje, sceny stajni z żywymi zwierzętami, jak i całe przedstawienia historii betlejemskiej w wykonaniu ludzi. Coraz częściej do budowy szopek włącza się element regionalny lub historyczny, czyniąc je ciekawym źródłem informacji o miejscu, w którym się znajdują.
Wyświetl dziesięć postów na Instagramie
Najpopularniejsze szopki bożonarodzeniowe w Polsce, które warto zobaczyć, to:
- Bazylika w Panewnikach w Katowicach – ciekawostką dotyczącą szopki jest to, że znajduje się tam inwentarz żywy
- Poznań u Ojców Franciszkanów na Placu Bernardyńskim, Wambierzyce w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Mówi się, że jest to najstarsza przenośna szopka w Europie.
- Kościół św. Barbary w Rudzie Śląskiej, gdzie sama szopka wzbogacona jest motywami kultury Górnego Śląska,
- Kościół Najświętszej Marii Panny we Wrocławiu. Jest to piękna szopka, która szczególnie spodoba się dzieciom, gdyż znajdują się tam także postacie z bajek, zabawki, a nawet pociąg elektryczny.