Ministerstwo Klimatu i Środowiska udzieliło Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) koncesji na rozpoznanie złoża węgla kamiennego i metanu pokładowego „Dębieńsko 1”.
„To strategiczny krok, który otwiera drogę do znacznego zwiększenia zasobów węgla koksowego i wydłuża żywotność kopalni Knurów-Szczygłowice” – powiedział nam Tomasz Siemieniec, szef Zespołu Biura Prasowego JSW.
Szacuje się, że złoże Dębieńsko, zlokalizowane w Czerwionce-Leszczynach, zawiera imponujące 190 mln ton węgla, co czyni je największym złożem w Polsce. Złożem zainteresowała się także spółka, o której pisaliśmy wcześniej, spółka „Silesian Coal International Group of Companies” powiązana z niemiecką firmą HMS Bergbau.
O wyniku zadecydowała kampania społeczna i Apel JSW
O dostęp do złoża „Dębieńsko 1” rywalizowały w drodze przetargu zarówno JSW, jak i Grupa Spółek „Silesian Coal International Group”. Szacunkowe zasoby tego złoża wynoszą 190 mln ton, co czyni go największym złożem węgla w Polsce, a konkurencja wzbudziła duże zainteresowanie opinii publicznej.
Koncesje na wydobycie w Polsce wydaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Początkowo jedynym rozpatrywanym wnioskiem był wniosek złożony przez Grupę Spółek „Silesian Coal International Group”. Jednak trwająca od 2024 roku kampania społeczna połączona z apelacją JSW i nowo złożonym wnioskiem ostatecznie zmieniła bieg postępowania.
Licencja przyznana JSW
„Po zapoznaniu się z dokumentacją i przeprowadzeniu oceny merytorycznej obu wniosków organ koncesyjny wyżej ocenił propozycję JSW, co skutkowało przyznaniem nam prawa do prowadzenia prac poszukiwawczych” – wyjaśnił Tomasz Siemieniec.
W ramach koncesji JSW wybuduje wyrobiska górnicze, z których będą wiercone otwory poszukiwawcze. Następnie firma przeprowadzi szczegółowe analizy laboratoryjne wydobytych rdzeni i próbek. Projekt zakończy się formalną dokumentacją złoża węgla koksowego i metanu, umożliwiającą precyzyjną ocenę jego parametrów geologicznych, jakościowych i ekonomicznych.
Złoże „Dębieńsko 1” zlokalizowane jest wzdłuż wschodniej granicy kopalni Knurów-Szczygłowice, co pozwala na jego przyszłą zagospodarowanie z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury podziemnej i naziemnej.
„Przełomowy moment dla nas”
Węgiel koksowy, będący surowcem objętym koncesją, zaliczany jest do surowców krytycznych dla gospodarki Unii Europejskiej. W 2022 r. w UE wydobyto około 14–15 mln ton węgla koksującego, z czego na JSW przypadało około 11 mln ton.
Popyt na węgiel koksujący wzrósł jeszcze bardziej po wstrzymaniu importu z Rosji po inwazji Moskwy na Ukrainę. Jednocześnie światowy popyt na stal stale rośnie, a węgiel koksujący pozostaje istotnym składnikiem produkcji stali.
„Zdobycie koncesji na rozpoznanie złoża „Dębieńsko 1” to dla nas przełomowy moment. Obszar ten ma kluczowe znaczenie dla przyszłości kopalni Knurów-Szczygłowice i całej Grupy JSW. Dzięki tej decyzji możemy rozpocząć działania, które pozwolą nam trafnie ocenić potencjał złoża i przygotować się do jego racjonalnego zagospodarowania – powiedział mediom Adam Rozmus, zastępca dyrektora generalnego JSW ds. technicznych i operacyjnych.
„Dostęp do nowego złoża nie tylko zwiększy bazę zasobową JSW, ale także wzmocni bezpieczeństwo surowcowe europejskiego hutnictwa” – podkreślił Tomasz Siemieniec.