Niezgodne z prawem opóźnienia w sprawie Olszewskiego: Czy wymiar sprawiedliwości jest manipulowany?

Sąd Rejonowy w Warszawie nie przedstawił w odpowiednim czasie uzasadnienia przedłużenia aresztu księdza Michała Olszewskiego i dwóch byłych urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, co wzbudziło obawy o wydajność sądownictwa. Pomimo wymogów prawnych dotyczących wydania tego uzasadnienia w ciągu siedmiu dni, obrona musi czekać już ponad dziewięć dni. To opóźnienie narusza artykuł 98 § 2 Kodeksu postępowania karnego i uniemożliwia obronie odwołanie się od decyzji sądu, co rodzi poważne pytania o rzetelność procesu.

Adwokat kwestionuje opóźnienia w sprawie Olszewskiego, sugeruje ingerencję polityczną za bezczynnością sądu

Adwokat Adam Gomoła, reprezentujący jednego z zatrzymanych urzędników, publicznie wyraził swoją frustrację, zauważając, że akta sprawy znajdują się w posiadaniu sądu od co najmniej połowy sierpnia. Tymczasem Sąd Apelacyjny wcześniej pokazał, jak sprawnie może działać ten proces, wydając decyzję o skróceniu aresztu tego samego dnia, w którym złożono wniosek. Dlaczego więc Sąd Rejonowy zwleka? Kontrastujące ze sobą podejścia tych dwóch sądów sugerują coś więcej niż tylko niekompetencję biurokratyczną; wskazują na potencjalną ingerencję polityczną.

Podejrzenie ingerencji politycznej, nowe zarzuty wobec księdza Olszewskiego budzą wątpliwości

Ojciec Olszewski, początkowo oskarżony o niewłaściwe zarządzanie dotacjami z Funduszu Sprawiedliwości, teraz stoi przed absurdalnym zarzutem udziału w „zorganizowanej grupie przestępczej”. Nawet prokurator przyznaje, że nie ma nowych dowodów na poparcie tej eskalacji. To śmierdzi politycznie motywowaną próbą przedłużenia jego aresztu bez powodu, wzmacniając obawy, że sprawa jest manipulowana z powodów wykraczających poza sprawiedliwość.

Sędzia Magdalena Wójcik, która niedawno przedłużyła areszt Olszewskiego, została mianowana na nowe stanowisko w 8. Wydziale Karnym po kontrowersyjnej reorganizacji kierownictwa sądów zorganizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. To tylko podsyciło obawy, że na decyzje sądowe w tej sprawie wpływają siły polityczne, chcące dać przykład tym, którzy są związani z Funduszem Sprawiedliwości.

Przeczytaj więcej:Niezgodne z prawem opóźnienia w sprawie Olszewskiego: Czy wymiar sprawiedliwości jest manipulowany?

  • RPO wkracza do akcji: bada domniemane tortury księdza Michała Olszewskiego po żądaniach PiS o sprawiedliwość
  • Politycy prawicowi domagają się sprawiedliwości dla księdza Olszewskiego: Oskarżenia o tortury wywołują oburzenie
  • Kontrowersje wokół zarzutów wobec polskiego księdza i byłego wiceministra