Polska prowadzi pionierskie badania nad pierwszą szczepionką mRNA na raka płuc

W Polsce testowana jest pierwsza na świecie szczepionka mRNA przeciwko rakowi płuc, oferująca przełomową, spersonalizowaną metodę leczenia pacjentów.

Polska jest na czele przełomowego badania klinicznego testującego skuteczność pierwszej szczepionki mRNA na niedrobnokomórkowego raka płuca (NSCLC). Profesor Dariusz M. Kowalski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie potwierdził trwające badanie, podkreślając, że pacjenci są nadal rekrutowani.

Rozwój spersonalizowanych szczepionek

Badanie obejmuje pacjentów, którzy przeszli radykalną operację z potencjałem trwałego wyleczenia. Jeśli biopsja guza potwierdzi określony stopień zaawansowania klinicznego choroby, pacjenci otrzymują standardową chemioterapię adiuwantową. Jednocześnie tkanka guza jest wysyłana do USA w celu przeprowadzenia analizy genetycznej, gdzie identyfikuje się dziesiątki genów odpowiedzialnych za progresję raka płuc.

Indywidualne podejście do leczenia

Na podstawie tego profilu genetycznego, szczepionka mRNA jest opracowywana indywidualnie dla każdego pacjenta. Ta szczepionka jest zaprojektowana, aby nauczyć układ odpornościowy rozpoznawania i niszczenia komórek raka płuc, zapobiegając przyszłym nawrotom. Pacjenci otrzymują również immunoterapię jako część tego spersonalizowanego leczenia.

Polska jest jednym z siedmiu krajów (obok Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Turcji i USA) biorących udział w tym innowacyjnym badaniu.