Warszawa stała się ostatnio centralnym punktem światowej dyskusji na temat energetyki jądrowej, gdyż w dniach 3–7 listopada odbywała się w niej 25. konferencja Nuclear Inter Jura. Po raz pierwszy w historii wydarzenia Polska była gospodarzem, gromadząc ponad 350 międzynarodowych ekspertów, w tym m.in. prawników, naukowców i urzędników, aby omówić ramy prawne i przyszłość technologii nuklearnej – co stanowi ważny kamień milowy w rozpoczęciu własnej podróży w kierunku energii jądrowej.
Polska gotowa na przyszłość nuklearną przy wsparciu międzynarodowym, mówi doradca OSGE Rumina Velshi
Rumina Velshi, była przewodnicząca Kanadyjskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego i doradca zarządu ORLEN Synthos Green Energy (OSGE), podkreśliła symboliczne znaczenie roli Polski jako gospodarza, zwracając uwagę na ambitne plany kraju dotyczące wdrożenia energetyki jądrowej jako kamienia węgielnego transformacji energetycznej. „To symboliczne i kluczowe, że 25. edycja odbywa się w Polsce, kraju stojącym u progu wykorzystania technologii nuklearnej” – zauważyła. Velshi podkreślił, że rozwój energetyki jądrowej w Polsce cieszy się pełnym wsparciem społeczności międzynarodowej, gotowej dzielić się wiedzą ekspercką i cennymi spostrzeżeniami.
OSGE przewodzi Polsce w dziedzinie energii nuklearnej dzięki technologii SMR, współpracując na rzecz dostarczania energii bezemisyjnej
OSGE, partner strategiczny tegorocznej konferencji, wyrósł na wiodącego podmiotu realizującego nuklearne ambicje Polski. Spółka aktywnie uczestniczy we wprowadzaniu małych reaktorów modułowych (SMR) do polskiego miksu energetycznego, mając na celu dekarbonizację sektora energetycznego, ciepłowniczego i przemysłowego. OSGE nawiązało współpracę z GE Hitachi Nuclear Energy w celu wprowadzenia reaktorów BWRX-300 do Polski – co stanowi innowacyjny krok w kierunku zapewnienia niezawodnych, bezemisyjnych dostaw energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przemysłu.
Organizator wydarzenia, Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawa Jądrowego (INLA), od chwili jego powstania w 1970 r. promuje studiowanie prawa nuklearnego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Obecny prezes INLA, dr Łukasz Młynarkiewicz, były szef Polskiego Narodowego Instytutu Atomistyki Energii, z zadowoleniem przyjęła ten kamień milowy, gdyż Polska dołącza do grona narodów zaangażowanych w budowanie nuklearnej przyszłości.