Polski przemysł lotniczy apeluje o systemowe wsparcie w celu utrzymania wzrostu

Polski przemysł lotniczy apeluje o systemowe wsparcie, aby zachować konkurencyjność i wspierać innowacyjność w obliczu globalnych wyzwań.

Polski przemysł lotniczy znajduje się w kluczowym momencie, przed poważnymi wyzwaniami dotyczącymi jego konkurencyjności, produkcji i zatrudnienia. Niedawny raport „Polski przemysł lotniczy: potencjał i perspektywy rozwoju” podkreśla obawy związane ze spadkiem zamówień, niższą produkcją i kurczącym się eksportem. Liderzy branży ostrzegają, że bez zachęt finansowych i wsparcia systemowego, na wzór tych w krajach takich jak Niemcy i Francja, rozwój polskiego sektora lotniczego może mieć trudności.

Polski Związek Przemysłu Lotniczego (SPPL) podkreśla potrzebę strategii wspieranej przez rząd. Taki plan mógłby zwiększyć konkurencyjność i pobudzić wzrost gospodarczy. Polska mogłaby wiele zyskać na strategicznych partnerstwach, podobnych do zaangażowania Niemiec w łańcuchy dostaw Airbusa. W raporcie wzywa się do współpracy rząd, producentów i instytucje badawcze w celu ustalenia spójnej strategii na rzecz przyszłości sektora.

Polski przemysł lotniczy mógłby prosperować dzięki inwestycjom w technologie niskoemisyjne oraz projekty badawczo-rozwojowe, przyczyniając się do światowego postępu w lotnictwie.