Dziesięć polskich organizacji kosmicznych jednoczy się, tworząc partnerstwo na rzecz rozwoju technologii obserwacji Ziemi i zwiększania autonomii Polski w przestrzeni kosmicznej.
Dziesięć kluczowych organizacji z polskiego sektora kosmicznego podpisało Polskie Partnerstwo na rzecz Obserwacji Ziemi. Inicjatywa ta ma na celu zjednoczenie firm i instytucji naukowych na rzecz udoskonalenia polskiej polityki kosmicznej i technologii obserwacji Ziemi. To krok w kierunku pozycjonowania Polski jako europejskiego lidera w dziedzinie obrazowania satelitarnego.
Synergia biznesu i nauki
Partnerstwo obejmuje siedem prywatnych firm, takich jak CloudFerro i Creotech Instruments, a także trzy instytucje akademickie. Wspólnie skupią się na budowaniu krajowej wiedzy specjalistycznej, wnoszeniu wkładu w analizy geoprzestrzenne i zarządzanie kryzysowe oraz zapewnieniu Polsce zdolności do samodzielnego reagowania na wyzwania geopolityczne i środowiskowe.
Rosnące kompetencje Polski w przestrzeni kosmicznej
Polskie firmy są już kluczowymi graczami w obserwacji Ziemi. Na przykład CloudFerro obsługuje największe na świecie repozytorium danych satelitarnych, a firma Creotech Instruments wyniosła niedawno na orbitę najbardziej zaawansowanego polskiego satelitę EagleEye. Celem partnerstwa jest dalsze zwiększanie globalnej konkurencyjności Polski w technologiach kosmicznych poprzez współpracę.