Wigilia Bożego Narodzenia uznawana jest za najbardziej wyjątkową noc w roku. W przeszłości przypisywano mu nawet znaczenie magiczne, o czym świadczą tradycje wigilijne, które kultywujemy do dziś.
Boże Narodzenie w Polsce to święto, które Polacy obchodzą szczególnie. Polacy przywiązują dużą wagę, zwłaszcza do symboliki związanej z Wigilią.
Dwanaście potraw
Tradycyjnie na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście dań. Skąd wzięła się ta liczba? Dawniej liczba potraw spożywanych w Wigilię była nieparzysta. W zależności od portfela było ich siedem, dziewięć lub jedenaście. Poza tym wierzono, że takie liczby przynoszą szczęście na cały rok. Obecnie na naszych wigilijnych stołach stawiamy dwanaście potraw, które symbolizują apostołów.
Siano pod świątecznym obrusem
Inną polską tradycją wigilijną jest kładzenie siana pod obrus, którym w Wigilię zakrywa się stół. Symbolizuje stajnię w Betlejem, miejsce, w którym narodził się Jezus.
Dodatkowe miejsce na świątecznym stole
Dodatkowe miejsce przy stole to ważna tradycja wigilijna, która każe pamiętać o wszystkich samotnych ludziach. Oznacza to także, że jesteśmy gotowi zaprosić do stołu każdego, kto tego wieczoru zapuka do naszych drzwi. Puste nakrycie stołu wyraża także pamięć o bliskich, którzy nie mogli spędzić z nami Świąt lub odeszli na zawsze.
Dzielenie się opłatkiem
Do najważniejszych tradycji wigilijnych należy dzielenie się opłatkiem. Wbrew pozorom nie jest to tylko miły zwyczaj składania sobie życzeń. Opłatek jest symbolem pojednania i przebaczenia, a przy wigilijnym stole nie wolno siadać osobom skłóconym ze sobą. Z pozoru drobny gest pokazuje, że ludzie darzą siebie uczuciem, nie chowają urazy i czują się zjednoczeni.
Ubieranie choinki
W wielu domach choinkę dekoruje się w Wigilię. Choć jest to zwyczaj powszechny, nie należy do polskich tradycji wigilijnych. W Polsce przyjęto go dopiero pod koniec XIX w., lecz jedynie w domach mieszczaństwa i szlachty. W domach wiejskich zamiast choinki umieszczano w domu snopy zboża lub gałęzie drzew.