Potencjał Polski do objęcia pozycji lidera w europejskiej produkcji biogazu i biometanu

Polska ma szansę stać się liderem w europejskiej produkcji biogazu i biometanu, przy rosnącym wsparciu dla rozwoju biosektora.

Polska posiada piąty co do wielkości potencjał biomasy do produkcji biogazu w UE. Mimo to liczba 388 instalacji w kraju to znacznie mniej niż w Niemczech, których liczba wynosi 10 000. Co zachęcające, ostatnia 6. edycja GREEN GAS POLAND podkreśliła rosnące wsparcie dla odblokowania polskiego biosektora.

Pokonywanie barier

Eksperci branżowi dostrzegają wyzwania stojące przed inwestycjami biogazowymi w Polsce, w tym w odbiorze społecznym. Przywódcy podkreślili, że należy uporać się z tymi błędnymi przekonaniami i przyspieszyć rozwój technologii biogazu i biometanu, aby ograniczyć emisje i pobudzić ekologiczną energię.

Biogaz dla zrównoważonego wzrostu

Silny sektor rolniczy w Polsce dobrze pozycjonuje go na pozycji lidera w segmencie biogazu i biometanu. Wykorzystując lokalne zasoby biomasy, instalacje biogazu mogą odegrać kluczową rolę w realizacji celów UE w zakresie dekarbonizacji i wspierać rozwój obszarów wiejskich.

Konferencja zakończyła się optymizmem na przyszłość, ponieważ przedstawiciele rządu i przemysłu wykazali jedność w zakresie wspierających regulacji i inwestycji w tym obiecującym sektorze.