Projekt rewitalizacji rzek Świętokrzyskich i ochrony małży słodkowodnych

Działacze na rzecz ochrony przyrody w województwie świętokrzyskim rozpoczynają finansowany ze środków UE projekt mający na celu przywrócenie rzek i uratowanie zagrożonych małży słodkowodnych.

Ambitne wysiłki na rzecz ochrony przyrody

Ekolodzy ze Świętokrzyskiego i Naddnidziańskiego Parku Krajobrazowego wraz z Polską Akademią Nauk i partnerami międzynarodowymi rozpoczęli ambitny projekt mający na celu ratowanie małży słodkowodnych i renaturyzację rzek w regionie świętokrzyskim. Naukowcy ubiegają się o finansowanie z unijnego programu Life.

Małże słodkowodne i zdrowie rzek

Główny nacisk położono na małże słodkowodne, które odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu jakości wody. Zdaniem profesora Tadeusza Zająca małże te zamykają muszle w przypadku zanieczyszczenia wody, pełniąc funkcję naturalnych wskaźników.

Przywracanie naturalnego przepływu rzek

Projekt obejmuje przywrócenie naturalnych meandrów rzek takich jak Mierzawa, poprzez odwrócenie wcześniejszych ingerencji hydrotechnicznych. Zwiększy to retencję wody i zmniejszy ryzyko powodzi. Kolejnym celem jest przywrócenie lasów łęgowych i populacji ryb, takich jak płotki żyjące w strumieniach, które są pokarmem dla małży.

Współpraca międzynarodowa

W ramach tych zakrojonych na szeroką skalę działań ochronnych prowadzona będzie także współpraca z badaczami z Grecji i Hiszpanii, których celem będzie wprowadzenie całościowych rozwiązań dla europejskich ekosystemów rzecznych.