Rewolucja w systemie zwolnień lekarskich i oświadczeń spodziewana w Polsce

W ramach przełomowej zmiany dotykającej pracowników, przedsiębiorców i ZUS w Polsce, już na początku przyszłego roku wejdą w życie istotne zmiany w zakresie zwolnień lekarskich i systemu oświadczeń. Jak podaje wtorkowy Dziennik Gazeta Prawna, nowe regulacje, zawarte w projekcie ustawy popieranej przez rząd, pozwolą na bardziej elastyczne podejście do wystawiania i zarządzania zwolnieniami lekarskimi.

Proponowane zmiany, mające na celu złagodzenie zasad postępowania z chorymi pracownikami, umożliwią osobom przebywającym na zwolnieniach lekarskich (L4) wykonywanie czynności okazjonalnych bez ryzyka utraty świadczeń. Na przykład pracownicy będą mogli wykonywać takie zadania, jak podpisywanie listy płac lub faktur lub załatwianie niezbędnych spraw, takich jak zakupy, wizyty lekarskie czy wizyty na poczcie.

Warto zauważyć, że reforma dotyczy także pracowników pracujących na wielu stanowiskach. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli pracownik zachoruje, ale będzie pełnił obowiązki u dwóch pracodawców, będzie mógł, po uzyskaniu odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego, kontynuować pracę u jednego pracodawcy podczas przebywania na urlopie u drugiego – jest to obecnie zabronione.