Rosnąca popularność polskich uczelni wśród studentów zagranicznych

Polskie uniwersytety odnotowują wzrost liczby studentów zagranicznych – w ciągu pięciu lat liczba ta wzrosła o 20%, zwłaszcza w przypadku uczelni niepublicznych.

Prawie 86 000 studentów zagranicznych studiowało w Polsce w 2021 r., z czego ponad połowa pochodziła z krajów sąsiednich, głównie z Ukrainy i Białorusi. Platforma RAD-on, opracowana przez Narodowy Instytut Przetwarzania Informacji (OPI PIB) we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, dostarcza kompleksowych danych na temat tego trendu.

Przesunięcie w stronę uniwersytetów niepublicznych

Większość studentów zagranicznych w Polsce wybiera studia stacjonarne, 52% wybiera uczelnie niepubliczne, w porównaniu do zaledwie 30% studentów polskich. W programach doktoranckich ponad 1400 studentów zagranicznych, głównie z Indii, Ukrainy i Iranu, skupiło się na inżynierii, naukach ścisłych i naukach przyrodniczych.

Krajobraz edukacyjny i trendy demograficzne

Podczas gdy całkowita liczba studentów w Polsce spadła o 5% w ciągu ostatnich pięciu lat, liczba studentów zagranicznych wzrosła o 20%. Uczelnie niepubliczne odnotowały 27-procentowy wzrost liczby zapisów, co odzwierciedla tendencję do stawiania na wyższą jakość kształcenia pośród zmian demograficznych.