Rzadkie czarne pszczoły Xylocopa valga obserwowane na terenie kampusu Uniwersytetu Wrocławskiego podkreślają wpływ klimatu i ekologiczne możliwości adaptacyjne tego chronionego gatunku.
Odkrycie gatunku chronionego
Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zaobserwowali na terenie kampusu rzadką pszczołę Xylocopa valga, czyli fiołkową stolarkę. Ten ciepłolubny, rzadki w Polsce gatunek został dostrzeżony przez studenta Grzegorza Lewka w pobliżu złamanej lipy. Znana z gniazdowania w martwym drewnie pszczoła jest objęta ścisłą ochroną i wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.
Adaptacja i skutki klimatyczne
Pojawienie się Xylocopa valga na Dolnym Śląsku można wiązać ze zmianami klimatycznymi lub jej elastycznością ekologiczną. Gatunek przystosowuje się zarówno do siedlisk naturalnych, takich jak obrzeża lasów, jak i do środowisk stworzonych przez człowieka, takich jak parki i ogrody.
Kluczowy zapylacz o wszechstronnych siedliskach
Pszczoły te zapylają ponad 30 gatunków roślin, w tym szałwię, tarninę i dziką wiśnię. Często zimują w zbutwiałych pniach drzew lub pęknięciach ścian, czasami wykorzystując konstrukcje drewniane. Obserwacja na Uniwersytecie Wrocławskim podkreśla rosnące znaczenie zrozumienia migracji gatunków w obliczu zmian środowiskowych.