Europejski Trybunał Praw Człowieka (EKPC) w Strasburgu zbada skargę dotyczącą ks. Michał Olszewski, który przez siedem miesięcy był przetrzymywany w areszcie przedprocesowym w trudnych warunkach. „Sprawa została przypisana do liczby”, w oficjalnym liście poinformował sąd obrońcy kapłana, Michał Skwarzyńskiego.
Zgodnie z dokumentem widzianym przez dziennikarzy z Niezalezna.pl Portal, rejestr ECHR otrzymał skargę, złożoną przez ks. Zespół obrony Olszewskiego 18 lutego 2025 r.
Sprawa została już oficjalnie zarejestrowana.
Ponadto ECHR zwrócił się do adwokata Michałka Skwarzyńskiego o uzupełnienie skargi do 14 kwietnia.
Siedem miesięcy w zatrzymaniu
Ks. Michał Olszewski i dwóch urzędników z Ministerstwa Sprawiedliwości zostali aresztowani pod koniec marca w związku ze sprawą dotyczącą Funduszu Sprawiedliwości. W trakcie zatrzymania i wkrótce po ich zatrzymaniu pojawiły się raporty o niewłaściwym leczeniu i nadużyciu wobec kapłana i dwóch kobiet. Problemy te zostały szeroko zgłaszane przez media w sieci strefy wolności słowa.
Pod koniec października Sąd Apelacyjny Warszawski zezwolił na zwolnienie podejrzanych za kaucją. Kapłan i byli urzędnicy opuścili zatrzymanie przedprocesowe po około siedmiu miesiącach.
Raport Rzecznika Obsługiwania dla władz
Rzecznik, prof. Marcin Wiącek, stwierdził w raporcie opublikowanym w grudniu 2024 r., Że ks. Michał Olszewski został poddany nieludzkim traktowaniu i innym naruszeniu praw i wolności po jego aresztowaniu. Podjął podobne oceny dotyczące traktowania dwóch byłych urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości – Urszuli (byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości) i Karoliny (byłego zastępcy dyrektora tego samego departamentu).
W raporcie szczegółowo, między innymi, 15 godzin nieprzerwanych działań proceduralnych bez odpoczynku lub posiłków, ciągłe korzystanie z kajdan, nadmierne stosowanie środków przymusowych (w tym połączonych kajdanek), ograniczony dostęp do urządzeń łazienkowych oraz brak przeprowadzania wymaganych badań lekarskich.
Skarga złożona zgodnie z decyzjami sądowymi
Rozmowy o złożeniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka rozpoczęły się jesienią 2024 r. Po tym, jak sąd oddalił ks. Odwołanie Olszewskiego o jego zatrzymanie.
„To orzeczenie jest oburzające – z powodu politycznie zmotywowanego i życzenia. Sąd polegał na dokumentach przedstawionych przez Agencję Bezpieczeństwa wewnętrznego i policję, udając, że jest to wystarczające, choć wcześniej żądając nagrań i danych agenta. Całkowicie zignorował zeznanie ks. Olszewskiego, a brak dowodów na podstawie obrony. W ten sposób, w ten sposób, Sąd biorą odpowiedzialność za roszczenie, że nie ma zeznań faktycznych. Orzeczenie wyjaśnia drogę do złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu ”-stwierdził prokurator Michał Skwarzyński w październiku 2024 r., Po odrzuceniu przez Sąd Okręgowy Warszotowa.