USA ponownie przyłączają się do deklaracji konsensusu genewskiego: Debata dotycząca dostępu do aborcji

Stany Zjednoczone powracają do międzynarodowego porozumienia promującego zdrowie kobiet i wartości rodzinne, wywołując kontrowersje wokół ograniczeń aborcji.

Stany Zjednoczone ponownie przystępują do Deklaracji Konsensusu Genewskiego, opowiadając się za zdrowiem kobiet i wartościami rodzinnymi. Krytycy ostrzegają, że może to ograniczyć dostęp do aborcji milionom ludzi na całym świecie.


Stany Zjednoczone ponownie przyłączają się do deklaracji konsensusu genewskiego
W piątek sekretarz stanu USA Marco Rubio ogłosił, że Stany Zjednoczone ponownie przyłączają się do Deklaracji Konsensusu Genewskiego (GCD), międzynarodowego porozumienia mającego na celu „promowanie zdrowia kobiet i wzmacnianie rodziny”. Krytycy twierdzą jednak, że porozumienie ogranicza dostęp do aborcji milionom kobiet na całym świecie.

„Stany Zjednoczone poinformowały dziś sygnatariuszy Deklaracji konsensusu genewskiego o naszym zamiarze natychmiastowego ponownego dołączenia do niej” – oznajmił Rubio w komunikacie prasowym.

GCD było początkowo współsponsorowane w 2020 r. przez Stany Zjednoczone, Brazylię, Ugandę, Egipt, Węgry i Indonezję pod administracją byłego prezydenta Donalda Trumpa. Rząd USA podkreślił wówczas, że deklaracja miała na celu poprawę opieki zdrowotnej kobiet, ochronę życia ludzkiego i wzmocnienie rodziny jako podstawowej komórki społecznej. Ponadto opowiadał się za suwerennością narodową w decyzjach dotyczących polityki zdrowotnej, wolną od ingerencji z zewnątrz.


„Ochrona życia na wszystkich etapach”
Departament Stanu USA powtórzył, że jednym z czterech kluczowych celów deklaracji jest „ochrona życia na wszystkich etapach”. Jednak ponowne wejście do GCD ponownie rozpaliło debaty na temat praw reprodukcyjnych i dostępu do aborcji, a wielu krytyków postrzega to porozumienie jako krok wstecz w zakresie praw kobiet.


Zwrot polityki
W styczniu 2021 r. administracja prezydenta Joe Bidena wycofała poparcie USA dla Deklaracji Konsensusu Genewskiego, dostosowując się do bardziej liberalnego stanowiska w sprawie praw reprodukcyjnych. Administracja miała na celu wsparcie organizacji globalnych, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), które opowiadają się za szerszym dostępem do usług w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, w tym aborcji.

To niedawne posunięcie pod przywództwem Rubio stanowi ostry zwrot w stosunku do polityki administracji Bidena. Decyzja ta następuje po uchylonym orzeczeniu Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 2022 r Roe przeciwko Wade’owi (1973), pozostawiając decyzje dotyczące przepisów aborcyjnych poszczególnym stanom, a nie rządowi federalnemu.


Globalne implikacje
GCD w dalszym ciągu powoduje podziały na arenie międzynarodowej – zwolennicy chwalą jej przywiązanie do wartości rodzinnych, a krytycy ostrzegają przed potencjalnymi konsekwencjami dla zdrowia reprodukcyjnego kobiet. W miarę jak Stany Zjednoczone potwierdzają swoje zaangażowanie w realizację deklaracji, globalna debata na temat praw reprodukcyjnych w dalszym ciągu się intensyfikuje.