Według niedawnego raportu Big Infomonitor liczba zadłużonych firm w Polsce przekroczyła 331 000 – wzrost o 12,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dane pokazują, że około 5% firm w różnych branżach jest obecnie wymienionych w rejestrze dłużników Big Infomonitor lub nie spłaca swoich pożyczek.
Pod koniec 2024 r. Całkowite spóźnione zobowiązania – określone jako dług co najmniej 500 PLN, które są ponad 30 dni spóźnione – powiódło się 43,8 miliarda PLN. Pomimo tego niepokojącego liczbę, raport zauważa, że tempo wzrostu zadłużenia spowolniło w porównaniu z 2023 r. Między styczniem a grudnia 2024 r. Zległe długi wzrosły o 1,95 miliarda PLN (4,7%), podczas gdy przez cały okres 2023 r. Wzrost wyniósł 2,4 miliarda PLN (6%).
Wiodące i ulepszające sektory
- Handel Na szczycie listy większości zadłużonych sektorów, z prawie 9 miliardami PLN w opóźnionych płatnościach.
- Przemysł następuje na poziomie 6,9 miliarda PLN, a budowa I TSL (Transport, wysyłka i logistyka) każdy jest winien odpowiednio ponad 5,6 miliarda PLN i 3,3 miliarda PLN.
- Inne sektory zgłaszające długi powyżej 2 miliardów PLN obejmują usługi profesjonalne, naukowe i techniczne, usługi nieruchomości oraz Horeca (hotele, restauracje, catering).
Z pozytywnym uwagą, długi budowa spadł o 421 milionów PLN rok do roku i w przemysłspóźnione sumy spadły o 391 milionów PLN. Dług również spadł wydobycie i ekstrakcja (o 60,5 miliona PLN) i rolnictwo (o 4,6 miliona PLN).
Najwyższy udział w niespokojnych firmach TSL pozostaje sektorem z największym odsetkiem firm w trudnościach finansowych – 9% wszystkich firm transportowych stoi w obliczu poważnych wyzwań związanych z długiem. Wynika to głównie z spadku cen towarów w połączeniu z rosnącymi kosztami paliwa i płacami kierowcy. Ponadto w sektorze transportu istnieje około 100 000 wolnych miejsc pracy.
Firmy w wydobycie i ekstrakcjaa także osoby zarządzające zaopatrzeniem w wodę i odpady zajmują drugie miejsce z 7,6% firm. Tymczasem 6% przedsiębiorstw w gastronomii i zakwaterowaniu również zmaga się z zaległymi zobowiązaniami. Jednym z wyróżniających się trendów jest 32% wzrost długów w sektorze edukacyjnym, osiągając prawie 280 milionów PLN, ponieważ szkoły i uniwersytety stoją przed zmianami demograficznymi, niższymi zapisami i rosnącymi wydatkami operacyjnymi.