Zmiany czasu zakłócają nasz zegar biologiczny, wpływając na sen, nastrój i zdrowie. W tym okresie priorytetem jest odpoczynek i relaks.
Zbliżająca się zmiana czasu z letniego na czas standardowy zakłóca nasz zegar biologiczny, który reguluje podstawowe funkcje organizmu, takie jak sen, trawienie i nastrój. W efekcie zmiana ta odbija się na naszym ogólnym samopoczuciu – ostrzega psycholog zdrowia prof. Marta Jackowska z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.
Zakłócenie funkcji organizmu
Nasz zegar biologiczny jest ściśle powiązany z ekspozycją na światło, co sprawia, że zmiany czasu są problematyczne. Przejście na czas standardowy oznacza ciemniejsze wieczory, co prowadzi do uczucia zmęczenia i wahań nastroju. Ludzie często czują się szczególnie zmęczeni po wiosennej zmianie czasu na letni, ponieważ skraca to sen.
Zwiększone ryzyko
Badania naukowe wskazują na zwiększone ryzyko wypadków, zarówno na drodze, jak i w pracy, a także wzrost liczby zawałów serca, szczególnie po przejściu na czas letni. Pełne przystosowanie się organizmu może zająć do dwóch tygodni.
Wskazówki dotyczące płynnego przejścia
Prof. Jackowska radzi, aby w tym okresie zadbać o siebie, stawiając na pierwszym miejscu sen, relaks i redukcję stresu, zwłaszcza że wiele osób ma problemy z jakością snu.