Zespół badaczy z Politechniki Wrocławskiej jest na ukończeniu prac nad prototypową bioniczną protezą dłoni. Urządzenie, przeznaczone dla osób po amputacjach przedramienia, sterowane jest za pomocą sygnałów wysyłanych przez mięśnie kikuta, które analizuje sztuczna inteligencja.
Zaawansowana technologia dla spersonalizowanej kontroli
Proteza, kierowana przez dr Andrzeja Wołczowskiego, do poruszania się wykorzystuje sygnały mięśniowe, co pozwala na precyzyjną i responsywną kontrolę. Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w interpretacji tych sygnałów, umożliwiając protetycznej dłoni naukę i dostosowywanie się do unikalnych ruchów mięśni użytkownika. Urządzenie zawiera czujniki w opuszkach palców, które dostarczają informacji zwrotnych na temat siły chwytu i kontaktu z obiektem.
Aby zwiększyć użyteczność, proteza będzie wyposażona w urządzenia wibracyjne, dzięki którym użytkownik będzie mógł „wyczuć” przedmioty. Oczekuje się, że projekt zakończy się do 2025 r., kiedy to zostaną opracowane trzy spersonalizowane protezy i przekazane wybranym uczestnikom testów.