Kryzys kakaowy: rekordowe ceny w obliczu trudności w zbiorach w Afryce Zachodniej

Światowy rynek kakao osiągnął punkt krytyczny, a ceny wzrosły w piątek do prawie 7800 dolarów za tonę z powodu poważnych powodzi w Afryce Zachodniej. Ulewne deszcze zakłóciły zbiory kakao w kluczowych krajach produkujących kakao, takich jak Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana, opóźniając zbiory i zawężając dostawy.

W USA zapasy kakao monitorowane przez ICE, firmę zajmującą się giełdą finansową i towarową, spadły do ​​najniższego poziomu od 15 lat, we wtorek poniżej 2 milionów worków i nadal spadały przez cały tydzień.

Szczególnie dotknięte jest Wybrzeże Kości Słoniowej, największy na świecie producent kakao. Rząd podał, że w ciągu pierwszych sześciu dni października rolnicy wysłali zaledwie 12 960 ton kakao, co stanowi znaczny spadek w porównaniu z 50 138 ton w tym samym okresie ubiegłego roku. Ghana, drugi co do wielkości producent, również stoi przed trudnym sezonem, a prognozy przewidują zbiory na poziomie zaledwie 650 000 ton, najniższe od 13 lat.

Wyzwania te dotknęły również sąsiednią Liberię. Choć Liberia jest małym graczem na światowym rynku kakao, niedawno rozpoczęła produkcję własnej czekolady. Jednakże ulewne deszcze utrudniają prawidłowe suszenie ziaren kakaowych, a przemyt do krajów sąsiednich pozostaje poważnym problemem.

Wylesianie to kolejny problem w Afryce Zachodniej. W ciągu ostatnich 60 lat Wybrzeże Kości Słoniowej straciło 90% swoich lasów, podczas gdy w Liberii w ciągu ostatnich dwudziestu lat wycięto 15% lasów deszczowych pod uprawę kakao.

Eksperci przewidują, że światowe dostawy kakao osiągną w tym sezonie najniższy poziom od 46 lat, co w połączeniu z rosnącymi cenami cukru spowodowanymi suszami w Brazylii oznacza, że ​​konsumenci mogą spodziewać się wyższych cen czekolady w najbliższej przyszłości.